Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
Wystawa "Heliograwiury według rysunków w Uffizi" z okazji osiemdziesięciolecia istnienia Włoskiego Instytutu Kultury
Kiedy
12 czerwca 2014 (czwartek) - 30 września 2014
Gdzie
Włoski Instytut Kultury, ul. Marszałkowska 72 (Mapa)
close
Bilety
wstęp wolny
www.iicvarsavia.esteri.it/IIC_Varsavia

Odrestaurowanie i prezentacja wystawy grafik z Galerii Uffizi we Florencji, wyd. Edizioni Leo S. Olschki (1914-1921), będących własnością Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Wystawę zorganizowano z okazji osiemdziesięciolecia istnienia Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Jego pierwszą siedzibę, w gmachu przy ul. Zgody, róg ul. Złotej, zainaugurowano 12 listopada 1934. Tam Instytut prowadził swoją działalność do wybuchu drugiej wojny światowej, przyczyniając się w sposób istotny do upowszechniania kultury włoskiej w Polsce.

Po długiej przewie, Włoski Instytut Kultury w Warszawie został reaktywowany 5 maja 1965 r. w nowej siedzibie ul. Nowowiejskiej 6, pod nową nazwą „Czytelnią Włoską”. Zarówno jego powierzchnia jak i zakres działalności został znacznie okrojony.

Stworzono główny fundusz Biblioteki Włoskiego Instytutu Kultury. Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało do Ambasady Włoch w Warszawie ok. 2000 woluminów, które otrzymało w darze od włoskich wydawnictw. W tych zasobach znalazły się również teki heliograwiur według cennych rysunków znajdujących się w Galerii Uffizi, wydawnictwa Leo S. Olschkiego. Teki pokazano po raz pierwszy na wystawie książki włoskiej w roku 1965. Dzisiaj udostępniamy publiczności po starannej konserwacji, wybór najlepszych heliograwiur, oprawionych, jak przystało na dzieła sztuki typograficznej.

Włoski Instytut Kultury działa nieprzerwanie aż do dziś, choć w różnych siedzibach. W latach 1978 do 2001 znajdował się przy ul. Foksal 11 i wtedy też zyskał nazwę Włoskiego Instytutu Kultury. Od 27 lat działa również w Polsce Włoski Instytut Kultury w Krakowie, będący filią Instytutu warszawskiego. Obecną jego o siedzibę przy ul. Marszałowskiej 72, Włoski Instytut Kultury w Warszawie zajmuje od lutego 2001 r. Na otwarciu wystawy obecny będzie dott. Umberto Rinaldi, .dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie w latach 1998-2001.