Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Muzeum Wojska Polskiego
Rodzaj instytucji: muzeum
Al. Jerozolimskie 3 Warszawa (mapa)
zamknij
022 629 52 71(72)
muzeumwp@muzeumwp.pl
www.muzeumwp.pl
Muzeum Wojska Polskiego to powszechnie znana placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo- historyczne. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski.

W chwili obecnej w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. Zbiory wciąż powiększają się o nowe zakupy oraz liczne dary. Zgromadzone eksponaty prezentowane są w salach ekspozycji stałej i na licznych wystawach czasowych

W muzeum działa archiwum ikonograficzne, biblioteka fachowa oraz specjalistyczne pracownie konserwacji zabytków metalu, drewna, malarstwa, skóry i tkanin. Muzeum jest doskonałym zapleczem do pracy naukowej i konserwatorskiej.

Charakter zbiorów oraz wyspecjalizowana kadra pracowników, czyni z tej placówki także ważny ośrodek informacyjno-konsultacyjny. Do grona jego współpracowników należą członkowie Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Muzeum utrzymuje kontakty z pokrewnymi placówkami w kraju i poza jego granicami m.in. za pośrednictwem Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzeów Broni i Historii Wojskowości (IAMAM). Jest także członkiem Polskiego Narodowego Komitetu Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM działającego pod patronatem UNESCO.

Muzeum Wojska Polskiego
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 3
Godziny otwarcia:
poniedziałek i wtorek nieczynne,
środa godz. 10.00 – 17.00,
czwartek-niedziela godz. 10.00 – 16.00.
W soboty wstęp bezpłatny

ODDZIAŁY

Muzeum Katyńskie
Cytadela Warszawska, ul. Dymińska 13 (wejście od ul. Jana Jeziorańskiego)
Godziny otwarcia: j.w.
Wstęp bezpłatny

Ekspozycja upamiętnia zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach polskich jeńców i więźniów, oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza, przetrzymywanych w latach 1939-1940 w sowieckich obozach i więzieniach.


Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej
Fort IX Czernikowski, ul. Powsińska 13
Godziny otwarcia: j.w.
Wstęp bezpłatny.

Wystawa prezentuje historię polskiej broni pancernej i lotnictwa wojskowego. Ponadto na ekspozycji plenerowej można zobaczyć sprzęt artyleryjski oraz wojsk obrony powietrznej.

źródło: Muzeum Wojska Polskiego

Instytucje


Wiadomości

Przekazanie odlewu pomnika "Skrzydła Pokoju" do Muzeum Wojska Polskiego
Autorka rzeźby, który upamiętnia walkę I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka o Mont Ormel, Monika Osiecka, 4 listopada br. przekazała jej odlew z brązu do Muzeum Wojska Polskiego....