Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Warszawski Chór Chłopięcy przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
Bohaterów 19D Warszawa
0048 22 8115218
www.choir-warsaw.subnet.pl
Powstał w roku 1990 z inicjatywy ówczesnego Rektora Akademii Muzycznej im. F. Chopina Warszawie prof. Andrzeja Chorosińskiego.
Założycielem i dyrektorem artystycznym chóru jest Krzysztof Kusiel – Moroz, profesor UMFC w Katedrze Dyrygentury Chóralnej, chórmistrz i dyrygent współpracujący z wieloma zespołami wokalnymi i orkiestrami w Polsce i Europie.
Od roku 1998 oprócz chóru chłopięcego istnieje także chór męski, w skład którego wchodzą wychowankowie chóru chłopięcego, obecnie uczniowie szkól ponadpodstawowych i studenci.
Od roku 1994 Chór współpracował z takimi mistrzami batuty jak Antoni Wit, Kazimierz Kord, Grzegorz Nowak, Jacek Kaspszyk, Yoav Talmi, Philippe Herreweghe, John Axelrod a także Krzysztof Penderecki, którego utwory (Pasja, Jutrznia, Credo) na stałe weszły do koncertowego repertuaru Chóru.
Warszawski Chór Chłopięcy gości na czołowych estradach w kraju takich jak Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki-Opera narodowa, Międzynarodowe Festiwale: Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena wykonując dzieła niemal wszystkich epok i stylów. Zespół współpracuje także regularnie z instytucjami samorządowymi Warszawy oraz Instytutem Adama Mickiewicza.
Rok rocznie Chór zapraszany jest także na koncerty zagraniczne, podczas których spotkał się z dużym uznaniem zarówno wśród publiczności jak i krytyki. Odwiedził m.in. Holandię, Niemcy, Francję, Włochy, Litwę, Słowację, Austrię; w 1999, 2001 i 2003 roku odbył trzy długie tournee po Japonii, koncertując w wielu prestiżowych salach koncertowych Tokio, Osaki, Nagoi, Hiroszimy i Nagasaki. Śpiewał "Pasję",i "Credo" K. Pendereckiego na festiwalach Echternach w Luxemburgu, Penderecki Festspielle w Muenster, Europaische Festwoche w Passau, Festivall de la Chaise Dieu. W listopadzie 2008 brał udział w obchodach 30 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża wykonując w Rzymie kantatę „Miłość mi wszystko wyjaśniła” Joachima Mencla do słów Jana Pawła II, a 2009 roku koncertował w Szanghaju i Hongkongu. W roku 2009 Warszawski Chór Chłopięcy odbył tournee w ramach sezonu polskiego The Polska Year w Wielkiej Brytanii śpiewając m. in. "Pasję" K. Pendereckiego w Canterbury, a także dając samodzielne koncerty w Londynie i innych miastach, zdobywając bardzo przychylne recenzje w brytyjskiej prasie. Wynikiem tego sukcesu jest zaproszenie Chóru na koncerty w Anglii w 2011 roku. Poza działalnością koncertową Warszawski Chór Chłopięcy i Męski prowadzi działalność fonograficzną: nagrał 17 płyt CD, wśród których ważne miejsce zajmują "Pasja", "Jutrznia", "Credo" i "Magnificat" Krzysztofa Pendereckiego dla wytwórni NAXOS, premierowe nagranie "Pasji" Pawła Mykietyna czy płyta nagrana dla amerykańskiej wytwórni BRIDGE z kompozycją G. Crumba "Star Child", która otrzymała w roku 2001 Grammy Award.
W latach 2006-2009 Chór był laureatem kilku międzynarodowych konkursów: II miejsce na Europejskim Konkursie Muzykującej Młodzieży w Neerpelt (Belgia), dwukrotnie otrzymał Złoty Dyplom na Międzynarodowym Konkursie Śpiewu Chóralnego w Bratysławie (Słowacja 2006 i 2009), a także został zwycięzcą jednego z najsłynniejszych europejskich konkursów: Seghizzi Corale w Gorizii we Włoszech w r. 2007.
Od roku 1993 działalność Warszawskiego Chóru Chłopięcego wspiera specjalnie powołana do tego celu fundacja, będąca jednocześnie organizacją pożytku publicznego. W organizowanym od 12 lat programie edukacji muzycznej wzięło już udział przeszło 2 000 dzieci i młodzieży z Warszawy i okolic. Dla chórzystów, oraz uczestników zajęć edukacyjnych Fundacja organizuje co roczne wyjazdowe warsztaty artystyczne w różnych zakątkach kraju, pod czas których oprócz zajęć muzycznych młodzież ma zapewnioną szeroką animację sportową, program wychowawczy i integracyjny.
Z Warszawskim Chórem Chłopięcym stale współpracują: Izabella Jaszczułt – Kraszewska (opiekun – wokalista), Jadwiga Małecka (II dyrygent, z-ca dyrektora artystycznego), Zofia Szafrańska (nauczyciel przedmiotów teoretycznych), Marcin Łopacki (korepetytor - pianista).

Multimedia