Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Teatr Polonia, Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury
Rodzaj instytucji: fundacja
ul. Marszałkowska 56 Warszawa
www.teatrpolonia.pl
Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury powstała w roku 2004 z myślą o stworzeniu i prowadzeniu Teatru, choć statut Fundacji zawiera wiele innych celów związanych z propagowaniem kultury, produkcjami, wydawnictwami, wystawami. Zawiera także cele edukacyjne i pomoc w dostępie do kultury. Jest fundacją rodzinną. Założycielami i fundatorami były trzy osoby, Edward Kłosiński - operator filmowy, Krystyna Janda - aktorka i Maria Seweryn - aktorka. Fundacja początkowo prowadziła działalność charytatywną. Organizowała spotkania aktorów, reżyserów, ludzi teatru i sztuki, z dziećmi przebywającymi w szpitalach. Wydała książki dla dzieci na płytach. Nawiązała kontakty ze szkołami specjalnymi, domami dziecka i ośrodkami wychowawczymi. Jednocześnie zaczęła remontować zakupione przez Edwarda Kłosińskiego i Krystynę Jandę dawne kino warszawskie POLONIA, z przeznaczeniem na teatr. W październiku 2005 r.

Fundacja otworzyła tymczasowo małą scenę Teatru POLONIA, usytuowaną we foyer przyszłego teatru, z widownią liczącą 120 miejsc. Nazwano ją Sceną Fioletowe Pończochy i sformułowano jej manifest artystyczny, oparty na założeniu, że będzie to scena o kobietach, prowadzona przez kobiety i dla kobiet. W tym samym miesiącu odbyły się tam dwie pierwsze, wyprodukowane przez Fundację, premiery: „STEFCIA ĆWIEK W SZPONACH ŻYCIA” i monodram „UCHO, GARDŁO, NÓŻ”. Oba tytuły grane z powodzeniem do dzisiaj, wielokrotnie nagradzane i pokazywane na wielu scenach w kraju. W grudniu 2006 r. otworzono dużą scenę Teatru POLONIA premierą „TRZECH SIÓSTR” Antoniego Czechowa, przedstawieniem granym z niesłabnącym powodzeniem do dziś. Od tego momentu obie sceny regularnie grały i produkowały kolejne spektakle, kreowały wydarzenia, koncerty, jak np. „KARAOKE W TEATRZE, czyli opowieść o polskiej piosence literackiej” - cykl wymyślony i prowadzony przez Magdę Umer i Andrzeja Poniedzielskiego.

źródło: www.teatrpolonia.pl

Multimedia


Facebook