Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Muzeum Jazzu
Rodzaj instytucji: muzeum
ul. M. Konopnickiej 6 Warszawa
22 339 06 36
info@muzeumjazzu.pl
www.muzeumjazzu.pl
Muzeum Jazzu powstało przy „Ognisku Miłośników Polskiego Jazzu” w historycznym miejscu: Związku Młodzieży Chrześcijańskiej YMCA w Warszawie przy ul. M. Konopnickiej 6 - w budynku, w którym przez 9 lat mieszkał i tworzył Leopold Tyrmand.

Zarząd Ogniska stanowią osoby związane ze środowiskiem jazzowym: Andrzej Rumianowski (Prezes), Marek Gaszyński (Wiceprezes), Janusz Kozłowski, Andrzej Michałowski, Olga Boczar i Krzysztof Sadowski.

YMCA od lat powojennych sprzyja polskiemu jazzowi: w 1946 roku odbyło się tam pierwsze w powojennej Polsce jam session. Wystąpili na nim polscy muzycy jazzowi, którym przeżyli Okupację i II Wojnę Światową. Z swojego warszawskiego gmachu, YMCA jazz zataczał coraz większe kręgi. Tam właśnie odbywały się kolejne koncerty, to tam muzycy jazzowi mieli swoje próby, grali do tańca i do słuchania. W YMCE przy ul. M. Konopnickiej 6 w latach 1946 - 55 mieszkał i pisał animator jazzowego ruchu, organizator imprez, krytyk, znawca i pasjonat jazzu: Leopold Tyrmand. W roku 1949 gmach YMCA zaanektowało państwo, w tym samym roku jazz na kilka lat zamilkł w Polsce, ale potem odrodził się z nową siłą.

MISJA
Muzeum Jazzu ma pełnić rolę historyczną, edukacyjną i rozrywkową, być świadectwem działań ludzi, którzy byli i są powodem do dumy i ambasadorami Polskiej kultury. Muzeum będzie przypominać o tym, że jazz jest składową naszej historii, którą tworzyły poprzednie pokolenia; będzie miejscem spotkań ludzi jazzu z jego sympatykami - miejscem, które będzie promieniować na całe środowisko muzyczne i stymulować życie jazzowe w Warszawie.

PLANY
Twórcy mają na celu stworzenie miejsca wystawienniczego, gdzie staną gabloty z nutami, gdzie będą eksponowane zdjęcia z jazzowych festiwali, plakaty, instrumenty, gdzie będą prezentowane filmy o jazzie i jazzem ilustrowane. Będzie też miejscem, gdzie starsi i młodsi muzycy będą mogli spotkać się na scenie grając jazz tradycyjny i nowoczesny. W Muzeum Jazzu powstanie sala koncertowa, sale prób i oczywiście klub jazzowy.

ZBIORY I SIEDZIBA MUZEUM JAZZU
Stale gromadzone są zbiory: napawa nas dumą posiadanie m.in. części prywatnego archiwum Włodzimierza Nahornego, Tomasza Szukalskiego i Marka Karewicza. Niestety nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca stałej siedziby Muzeum - wciąż trwają poszukiwania właściwego miejsca i starania o dofinansowanie.

WSPÓŁTWÓRCY
W tworzenie Muzeum Jazzu zaangażowani są m.in.: Urszula Dudziak (wokalistka jazzowa), Carmen Moreno (wokalistka jazzowa), Jan Walasek (saksofonista jazzowy), sędzia Krzysztof Karpiński - prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie (muzyk jazzowy) , prof. Jerzy Stępień (muzyk jazzowy), Paweł Brodowski (redaktor naczelny „Jazz Forum”), Artur Dutkiewicz (pianista), Maria Sadowska (wokalistka), Piotr Cieślikowski (saksofonista), Liliana Urbańska (wokalistka), Krzysztof Boguszewski (właściciel Klubu Tygmont), Andrzej Jagodziński (pianista jazzowy), Mark Shepherd (trębacz), Piotr Sawicki (pianista), Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz oraz Magdalena Woźniak (Power of Art), Katarzyna Ewa Martin (Martin Studio).

YMCA - Young Men ’s Christian Association /Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej/, do którego mogą należeć wszyscy, bez względu na wiek i płeć. YMCA powstała w Londynie w roku 1844, od roku 1918 działa w Polsce, istnieje w 130 krajach świata i liczy 30 milionów członków.

źródło: materiały prasowe

Zobacz też


Zobacz też