Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Warszawska Opera Kameralna
Logotyp nowej wizualizacji WOK
Rodzaj instytucji: teatr
Al. Solidarności 76b Warszawa (mapa)
zamknij
+48 22 628 30 96
www.operakameralna.pl
Warszawska Opera Kameralna jest instytucją muzyczną o 60-letniej historii. Powstała w 1961 roku z inspiracji Stefana Sutkowskiego, późniejszego wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego. Pierwszą premierą sceniczną była „La serva padrona" G. B. Pergolesiego (4 września 1961 r.). Repertuar Warszawskiej Opery Kameralnej cechuje ogromna różnorodność muzycznych stylów i form prezentowanych dzieł: od średniowiecznych misteriów, poprzez opery wczesnego i późnego Baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego po sceniczne dzieła współczesne, spośród których kilka powstało na specjalne zamówienie. Artyści WOK z powodzeniem wykonują również muzykę kameralną, oratoryjną i symfoniczną różnych epok.

Od 15 października 1986 roku Warszawska Opera Kameralna występuje we własnym teatrze mieszczącym się w zabytkowym budynku z 1775 roku przy al. Solidarności 76b. Siedziba o kameralnym wnętrzu z doskonałą akustyką, wpisana jest do rejestru zabytków Warszawy. Od maja 2019 roku prężnie działa również druga scena - Basen Artystyczny WOK przy ul. Marii Konopnickiej 6, słynąca z nieszablonowych rozwiązań inscenizacyjnych wystawianych dzieł, jak i organizowanych tam koncertów.

Obecnie w skład zespołu artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej wchodzą: Zespół Instrumentów Dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) po kierownictwem Marcina Sompolińskiego oraz Zespół Wokalny kierowany przez prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza.

Sztandarowym przedsięwzięciem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej jest odbywający się już od 30 lat Festiwal Mozartowski. Zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 roku dla uczczenia 200. rocznicy śmierci wiedeńskiego kompozytora. Jego pomysłodawcami byli założyciel i wieloletni dyrektor WOK Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt. Od początku swego istnienia Festiwal był jedynym w Europie, podczas którego przedstawiano – i robił to zespół artystyczny jednego teatru operowego - cały dorobek sceniczny Wolfganga Amadeusza Mozarta. Każdego roku w Warszawie prezentowane są opery kompozytora, a także jego dzieła oratoryjne, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne. Spektakle i koncerty odbywają się każdego roku w czerwcu i lipcu w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej oraz w innych, zabytkowych obiektach Stolicy.

Warszawska Opera Kameralna prezentuje swój dorobek w Polsce, a także poza granicami kraju, w tym podczas prestiżowych międzynarodowych festiwali muzycznych. Występy objęły dotychczas 16 państw Europy, a także Japonię, Liban, USA, Kanadę.

Nowymi przedsięwzięciami Warszawskiej Opery Kameralnej realizowanymi w sieci były cykle: „operaOK!", „Opera Snack. Limited edition", „Opera z fotela", a dla najmłodszych - „Gdy opera drzwi otwiera". W lipcu 2020 r. po raz pierwszy w całości online odbył się Festiwal Mozart Junior, w którym udział wzięli młodzi wirtuozi oraz dorośli geniusze z całego świata: Izrael, Rosja, Polska, USA.

Warszawska Opera Kameralna prowadzi również programy edukacyjne Rodzinne Poranki Operowe adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz do ich rodziców oraz Opera ENTER!. W Rodzinnych Porankach Operowych występują najwyższej klasy artyści a w programie każdego z Poranków znajdują się bajki o słynnych bohaterach oper w wykonaniu śpiewaków z towarzyszeniem muzyków i z narratorem opowiadającym treść oper w formie baśni, zabawy muzyczno - ruchowe oraz warsztaty. W ramach Opery ENTER!, czyli interaktywnego odkrywania opery śpiewacy, muzycy, narratorzy i pedagodzy teatru przygotowali zabawę, podczas której uczestnicy wychodzą z roli biernego widza, angażują się w twórcze działanie, stawiają ważne pytania a następnie dyskutują.

Dyrektorem Naczelnym WOK jest słynna śpiewaczka operowa - Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

Multimedia


Wiadomości

Opera Agrippina G.F. Händla pierwszy raz w Polsce w Łazienkach Królewskich
6 września o godzinie 18.00 w Muzeum Łazienki Królewskie, po raz pierwszy w Polsce, zostanie wystawiona "Agrippina" – opera mistrza barokowej muzyki, Georga Friedricha H...
"Wesela Figara" w reżyserii Vasyla Vovkuna zainauguruje XXV Festiwal Mozartowski w Warszawie
Odbywający się już od ćwierćwiecza Festiwal Mozartowski w Warszawie jest sztandarowym i najważniejszym przedsięwzięciem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. Zorganizowany został po raz...
1 2

Facebook