Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Młodzieżowy Dom Kultury im. Wł. Broniewskiego
Rodzaj instytucji: dom kultury
ul. Łazienkowska 7 Warszawa (mapa)
zamknij
022 621 68 32
mdk.broniewski@wp.pl
www.mdk.waw.pl
Młodzieżowy Dom Kultury powstał w 1952 roku zorganizowany jako placówka wychowania pozaszkolnego. Była to pierwsza tego typu instytucja w kraju. Tradycje MDK-u są jednak jeszcze wcześniejsze, wywodzi się on z przedwojennej YMCA i powojennego Stowarzyszenia "Ognisko". Pierwotną jego siedzibą był budynek przy ul. M. Konopnickiej 6. W okresie tworzenia i wypracowywania form pracy oraz struktur organizacyjnych, starano się dostosowanych do potrzeb społecznych. W odpowiedzi na te potrzeby powstały cztery zasadnicze działy MDK-u: naukowy, techniczny, artystyczny i wychowania fizycznego, rocznie działało około 2500 stałych uczestników. W 1955 roku placówka zmieniła siedzibę na ul. Łazienkowskiej 7. W roku szkolnym 1962/63 MDK otrzymał imię Władysława Broniewskiego wtedy też ustanowiono Honorową Odznakę MDK-u, przyznawaną co roku szczególnie zasłużonym pracownikom, uczestnikom zajęć i ludziom, przyczyniającym się do rozwoju placówki.
Przez długie lata swojej działalności MDK może pochwalić się wielkimi sukcesami, z których największym był tytuł Mistrzyni Świata w pływaniu, w Sydney - Ady Lipieckiej. Innym spektakularnym sukcesem był rejs na Spitsbergen jachtu pełnomorskiego w Alefant", który został wybudowany przez członków sekcji żeglarskiej w garażu przy ul.Łazienkowskiej. Załoga otrzymała nagrodę za Najlepszy Rejs Roku 2002!
W roku 1979 działalność MDK-u poszerzono o nowy dział - Miasteczko Ruchu Drogowego, na ul. Fabrycznej 1/3. Prowadzono tam szkolenia i egzaminy na kartę rowerową i motorowerową. W 2002 roku Miasteczko Ruchu Drogowego zakończyło swoją działalność. W 2007 r. w MDK-u zostało uroczyście otwarte natomiast Miasteczko Przyrody. Odbywają się tu zajęcia Klubu Odkrywców Przyrody, Klubu Matematyczno-Przyrodniczego "Łamigłówka", Klubu Ekologiczno-Przyrodniczego Przyjaciół Ziemi „Panda” i zajęcia z cyklu „Podróże Młodych Architektów” w ramach programu „Dialog z otoczeniem”. Przed południem odbywają się zajęcia warsztatowe w sali i w terenie dla szkół i przedszkoli: „Teatr Przyrody” i „Dialog z otoczeniem”. Nowocześnie wyposażone pracownie stanowią dobrą bazę dydaktyczną dla nauczycieli uczestniczących w szkoleniach w ramach programu "Wspieranie edukacji ekologicznej w placówkach oświatowych m. st. Warszawy". Co roku, tuż przed wakacjami organizowany jest „Piknik na Powiślu” i Święto Truskawki, a jesienią Święto Szarlotki – środowiskowe imprezy plenerowe, integrujące rodziny wychowanków MDK oraz okolicznych mieszkańców.
MDK im. W. Broniewskiego jest placówką kulturalną wspomagającą rodziców w wychowaniu ich dzieci. Otoczenie, w którym dzieci i młodzież przebywają po lekcjach, wpływa na ich postawy, poglądy, zachowanie i rozwój ich osobowości. Dlatego wykwalifikowani pedagodzy, doświadczeni specjaliści starają się w mądrze i racjonalnie zagospodarować czas dzieci i młodzieży zgodnie z ich indywidualnym zainteresowaniami.


więcej

Zobacz też


Multimedia