Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Kapuściński
99 zgłoszeń i trochę statystyki
Wszystkim, którzy przysyłali zgłoszenia do 9. edycji konkursu, serdecznie dziękujemy i przypominamy, że tegoroczne nominacje zostaną ogłoszone 2 marca. Jury pod przewodnictwem Piotra Mitznera wybierze je z 53 książek (ich lista znajduje się obok - w pliku do pobrania), które przeszły do drugiego etapu konkursu.

Do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017 zgłoszono 99 pozycji (o 9 mniej niż w poprzedniej edycji), ale – jak i w latach poprzednich – nie wszystkie są książkowymi reportażami, otrzymaliśmy np. album fotograficzny nieżyjącego fotoreportera czy dwa reportaże opublikowane w kwartalniku „Krynica” (pełna lista zgłoszeń - także w pliku do pobrania obok).

Autorami tych pozycji jest 37 kobiet i 63 mężczyzn, 6 książek zostało napisanych w autorskich duetach.

67 pozycji to książki autorów polskich; troje z nich: Anna Kamińska, Marcin Kącki i Ewa Winnicka, jest autorami dwóch książek.

30 pozycji to książki autorów zagranicznych (m.in. naszego laureata Jeana Hatzfelda i finalisty William Dalrymple – autora dwóch zgłoszonych książek), które reprezentują sześć języków: angielski (19 książek); niemiecki (5 książek); szwedzki (3 książki); francuski, niderlandzki i rosyjski (po jednej książce). Zostały one przełożone przez 29 tłumaczy, wśród których jest m.in. troje naszych dotychczasowych laureatów: Jacek Giszczak, Irena Kowadło-Przedmojska i Janusz Ochab (autor dwóch zgłoszonych przekładów), oraz troje finalistów: Justyn Hunia, Jakub Jedliński i Agnieszka Nowakowska.

Książki nadesłało 29 wydawców (rekord w dotychczasowych edycjach) oraz czworo autorów, którzy opublikowali je własnym sumptem. Najwięcej Czarne – 24 tytuły (w tym dwa w koedycji z Agorą); Agora – 13 tytułów (w tym dwa w koedycji z Czarnym); Dowody na Istnienie – 7 tytułów; Krytyka Polityczna, Prószyński i S-ka, W.A.B., Wielka Litera, Wyd. Literackie, Znak – po 4 tytuły; Wyd. Poznańskie – 3 tytuły; Muza, Nisza, Noir Sur Blanc – po 2 tytuły; Agencja Wydawnicza „Cindrella Books”, Bernardinum, Borgis, Czerwone i Czarne, Czytelnik, Fundacja Sąsiedzi, Iskry, Karta, Marginesy, Primo Libro, Timof & Cisi Wspólnicy, Trzecia Strona, WAM, Wyd. Otwarte, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zielona Sowa – po jednym tytule.

Wszystkim, którzy przysyłali zgłoszenia, bardzo dziękujemy i przypominamy, że tegoroczne nominacje zostaną ogłoszone na konferencji prasowej 2 marca, na którą serdecznie zapraszamy (godz. 12, Stara Prochownia w Warszawie, ul. Boleść 2).

Bożena Dudko
sekretarz jury