Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Kapuściński
Dzień Reportażu 25. maja na 10. Warszawskich Targach Książki
Rosja Putina opisana przez Mashę Gessen, Londyn w czasach globalnego kapitalizmu sportretowany przez Bena Judaha, wiwisekcja polskiego systemu opieki zdrowotnej przeprowadzona przez Pawła Kapustę i dwie książki: Macieja Zaremby Bielawskiego i Mariusza Szczygła, poszerzające granice reportażu literackiego: „Dom z dwiema wieżami” doskonale łączący różne gatunki: sagę rodzinną, esej historyczny, śledztwo dziennikarskie i „Nie ma” - tom reportaży metafizycznych. Zapraszamy 25 maja na Dzień Reportażu na Warszawskich Targach Książki.

Na Dniu Reportażu 25. maja na Stadionie Narodowym spotkać będzie można wszystkich finalistów 10. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki: pisarzy i tłumaczy. Bohaterów jubileuszowego Dnia Reportażu jest jednak więcej. Gościem specjalnym będzie nasza dwukrotna laureatka i noblistka Swietłana Aleksijewicz, a także laureat pierwszej edycji Jean Hatzfeld.

Podczas Dnia Reportażu wręczone zostaną także nagrody w konkursie dla młodzieży „Mój Busz po polsku”, realizowanym we współpracy ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej oraz w konkursie dla studentów na recenzję przekładu „Tłumacze świata”, organizowanym przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Szczegółowy program Dnia Reportażu poniżej. Program całego finału, włącznie z wydarzeniami specjalnymi i towarzyszącymi, znajduje się tutaj >>>

SOBOTA, 25 MAJA, GODZ. 10.00–19.00 – DZIEŃ REPORTAŻU NA 10. WARSZAWSKICH TARGACH KSIĄŻKI
Stadion Narodowy, sala Londyn A
(będą tam sprzedawane po promocyjnych cenach reportaże tegorocznych finalistów; autorzy po każdym spotkaniu będą podpisywać swoje książki)

10.15–11.50
Spotkanie z Pawłem Kapustą, autorem „Agonii. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym” (wyd. Wielka Litera), prowadzi Julia Fiedorczuk oraz z Mariuszem Szczygłem, autorem książki „Nie ma” (wyd. Dowody na istnienie) prowadzi Dorota Danielewicz.
W trakcie spotkania (ok. godz. 11) zostaną wręczone nagrody w Konkursie edukacyjnym dla młodzieży „Mój busz po polsku”.
Partnerzy spotkania: Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Wirtualna Polska, wyd. Wielka Litera, „Nowy Folder”

12.00–13.45
(Wy)tłumaczyć polifonię świata. Z tłumaczami książek finalistek: Barbarą Gutowską-Nowak („Nowi londyńczycy” Bena Judaha), Mariuszem Kalinowskim („Dom z dwiema wieżami” Macieja Zaremby Bielawskiego), Hanną Pustułą-Lewicką („Ulica Wiecznej Szczęśliwości” Roba Schmitza, wyd. Czarne) i Katarzyną Tubylewicz („Strzały w Kopenhadze” Niklasa Orreniusa, Wyd. Poznańskie) rozmawia Julia Fiedorczuk.
W trakcie spotkania zostaną wręczone nagrody w Konkursie dla studentów na recenzję przekładu „Tłumacze świata”.
Partnerzy spotkania: Ambasada Szwecji w Warszawie, Ambasada Brytyjska w Warszawie, British Council, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego

14.00–15.00
„Dom z dwiema wieżami” (wyd. Karakter) – spotkanie z Maciejem Zarembą Bielawskim, autorem książki, i z jej tłumaczem Mariuszem Kalinowskim prowadzi Remigiusz Grzela.
Partner spotkania: wyd. Karakter

15.15–16.15
Rosja: czy kiedykolwiek będzie inaczej? Spotkanie z Mashą Gessen, autorką książki „Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji” (wyd. Prószyński i S-ka) z udziałem tłumaczki Hanny Faryny-Paszkiewicz prowadzi William Brand.
Spotkanie w języku angielskim, tłumaczenie konsekutywne na język polski

16.00–16:45
stoisko „Zaczytana Warszawa” - 80/D11
Swietłana Aleksijewicz podpisuje swoje książki, a Krystyna Czubówna czyta ich fragmenty

16.20–17.20
Życie i śmierć w metropolii świata. Spotkanie z Benem Judahem, autorem książki „Nowi londyńczycy” (wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego) z udziałem tłumaczki Barbary Gutowskiej-Nowak, prowadzi przewodnicząca jury Olga Stanisławska

17.30–19.00, sala Amsterdam
Między wojną a pokojem – w dyskusji z okazji 30. lat polskiej wolności wezmą udział goście specjalni Nagrody: Swietłana Aleksijewicz i Jean Hatzfeld. Spotkanie prowadzi Marek Radziwon.
Partnerzy spotkania: Empik – Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, Warszawskie Targi Książki