Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Kapuściński
5. Akcja Edukacyjna inspirowana twórczością Ryszarda Kapuścińskiego
Przez trzy miesiące: od marca do czerwca 2014 r., finałowi Nagrody towarzyszyła Akcja Edukacyjna dla warszawskich gimnazjalistów i licealistów, organizowana przez naszego partnera – Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej.

Dla Patrona Nagrody najważniejsi byli czytelnicy. Zwłaszcza młodzi, dla których Ryszard Kapuściński zawsze znajdował czas na spotkania i rozmowy. Dlatego od początku Nagrodzie jego imienia towarzyszy Akcja Edukacyjna, w ramach której odbywają się: warsztaty dziennikarskie dla młodzieży, które już po raz trzeci poprowadziła reporterka „Gazety Wyborczej” Lidia Ostałowska; konkurs z nagrodami dla młodych zdolnych „Mój 'Busz po polsku'”; warsztaty mapowo-rysunkowe dla dzieci, które poprowadzili Ola i Daniel Mizielińscy, autorzy słynnych „Map”, wydanych przez „Dwie Siostry” oraz pięć „Lekcji z mistrzem reportażu”: Wojciechem Jagielskim, Maciejem Wasielewskim, Dionisiosem Sturisem, Jolantą Krysowatą i Filipem Springerem. Joanna Wenek – nauczycielka polonistka, doradca metodyczny m. st. Warszawy, moderowała wszystkie spotkania z polskimi reporterami, których książki zostały nominowane w 5. edycji Nagrody.

Konkurs dla młodzieży już po raz trzeci odwoływał się do zbioru reportaży Ryszarda Kapuścińskiego „Busz po polsku”. Uczestnicy Konkursu mogli zgłaszać prace literackie, fotograficzne, filmowe i dźwiękowe, które mogły mieć dowolną formę artystyczną, ale musiały mieć charakter dokumentalny.
Jury w składzie: Seweryn Blumsztajn, Elżbieta Brandenburska, Wojciech Feliksiak i Konstanty Pieńkosz, nagrodziło trzy prace.

I miejsce przyznano tekstowi „Sakrament pożegnania” Marii Stusio z LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Witkiewicza w Warszawie – reportaż o sakramencie bierzmowania, którzy księża czasem nazywają „sakramentem pożegnania z Kościołem”, można przeczytać na stronie SCEK.

II miejsce ex aequo otrzymały dwie prace filmowe: „Problem” (o deskorolkarzach w Warszawie) Łukasza Leszczyńskiego z Gimnazjum STO nr 14 (do obejrzenia tutaj) i „Brukowana Filharmonia” (o grajkach na ulicach Warszawy) Mateusza Wyszogrodzkiego z Gimnazjum nr 77 im. Ignacego Domeyki (również dostępny on-line).

Zwycięzcom konkursu gratulujemy!

A na kolejną Akcję Edukacyjną zapraszamy za rok.