Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Kapuściński
"Tłumacze świata" - konkurs dla studentów na recenzję przekładu
Zapraszamy studentów i doktorantów do udziału w drugiej edycji Konkursu „Tłumacze świata” na recenzję przekładu książki nominowanej do naszej Nagrody, który organizujemy wspólnie z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapu­ściń­skiego – fundacją działającą przy Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie „Tłumacze świata” jest przedstawienie oryginalnej, samodzielnie napisanej recenzji dowolnej pozycji z listy książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapu­ściń­skiego za Reportaż Literacki za rok 2016, która powstała w języku innymi niż polski i została przetłumaczona na język polski.

W tym roku jury postanowiło dopuścić do konkursu na recenzję przekładu – obok tłumaczeń książek nominowanych do Nagrody – jedno dodatkowe tłumaczenie. Lista książek, do recenzowania których zachęcamy, wygląda następująco:

z języka angielskiego:

"Delhi. Stolica ze złota i snu" Rana Dasgupty, tłum. Barbara Kopeć-Umiastowska, Wydawnictwo Czarne,

"Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki" Eda Vulliamy, tłum. Janusz Ochab, Wydawnictwo Czarne;

z języka hiszpańskiego:

"Głód" Martina Caparrósa, tłum. Marta Szafrańska-Brandt, Wydawnictwo Literackie

i z języka włoskiego:

"Legenda żeglujących gór" Paolo Rumiza, tłum. Joanna Malawska, Wydawnictwo Czarne.

Przedstawiona praca konkursowa musi zawierać omówienie i ocenę przekładu recenzowanej książki. Termin nadsyłania prac: wtorek, 25 kwietnia 2017 roku, godzina 23.59.

Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody ufundowane przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Więcej informacji o wyżej wymienionych książkach można znaleźć tutaj >>>

Szczegółowe dane na temat przebiegu Konkursu oraz pomoc w dostępie do nominowanych książek uzyskać można pisząc na adres: konkurstlumaczeswiata@gmail.com. Otrzymanie książki w wersji elektronicznej należy traktować jako zobowiązanie do udziału w Konkursie.

Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie głównego organizatora Konkursu.

Partnerem Konkursu jest Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.