Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Kapuściński
Finał 8. edycji Nagrody Kapuścińskiego: dwanaście wydarzeń w trzy dni
Oto, co przygotowaliśmy w tym roku dla fanów Ryszarda Kapuścińskiego i miłośników reportażu: działający przez wszystkie dni 8. WTK (18-21.05) punkt informacyjny na stoisku "Zaczytana Warszawa", gdzie będzie można z kompetentnymi osobami porozmawiać o twórczości naszego patrona i książkach, które jury nominowało do nagrody. W sobotę (20 maja, Stadion Narodowy): sześć spotkań autorskich, dyskusję panelową z nominowanymi tłumaczami oraz wręczenie nagród w dwóch konkursach edukacyjnych: dla uczniów (na prace dokumentalne) i studentów (na recenzję przekładu) podczas Dnia Reportażu na WTK. W niedzielę (21 maja): poranek z brytyjskim pisarzem Raną Dasgupta w Domu Spotkań z Historią i wieczorem - galę w Teatrze Dramatycznym, na której poznamy tegorocznych laureatów. A na zamknięcie 8. edycji Nagrody - w poniedziałek (22 maja) w Instytucie Cervantesa - odbędzie się wieczór autorski Martína Caparrósa, jednego z najwybitniejszych pisarzy Ameryki Łacińskiej.

Program finału 8. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki

Na stoisku ZACZYTANA WARSZAWA (nr 72/sektor D12) przez wszystkie dni 8. WTK (18-21 maja) będzie działał punkt informacyjny Nagrody

Sobota, 20 maja 2017

godz. 10.00–19.00 – Dzień Reportażu na 8. Warszawskich Targach Książki
Stadion Narodowy, Sala Londyn A (będą tam sprzedawane po promocyjnych cenach reportaże tegorocznych finalistów; autorzy po każdym spotkaniu będą podpisywać swoje książki)

10.15–12.00
Spotkanie z polskimi finalistami: Cezarym Łazarewiczem, autorem książki „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (wyd. Czarne), prowadzi Zbigniew Gluza (kwartalnik „Karta”), i z Anetą Prymaka-Oniszk, autorką reportażu „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” (wyd. Czarne), prowadzi Magdalena Kicińska.
W trakcie spotkania zostaną wręczone nagrody w Konkursie Edukacyjnym dla Młodzieży „Mój Busz po polsku”
Partnerzy spotkania: Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej i Ośrodek Karta

12.15–14.00
Ocalone w tłumaczeniu. Z nominowanymi autorami przekładów: Barbarą Kopeć-Umiastowską, Martą Szafrańską-Brandt, Joanną Malawską i Januszem Ochabem rozmawia juror Mariusz Kalinowski.
W trakcie spotkania zostaną wręczone nagrody w Konkursie dla studentów na recenzję przekładu „Tłumacze świata”
Partnerzy spotkania: Ambasada Republiki Argentyny, Ambasada Indii, Ambasada Brytyjska, British Council, Włoski Instytut Kultury, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego

14.15–15.45
Spotkanie z Martínem Caparrósem, autorem „Głodu” (Wydawnictwo Literackie), z udziałem tłumaczki książki Marty Szafrańskiej-Brandt oraz zaproszonych gości prowadzi Michał Żakowski (Polskie Radio Program 1)
Partner spotkania: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

16.00–17.30
Spotkanie z Edem Vulliamy, autorem reportażu „Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki” (wyd. Czarne), z udziałem tłumacza książki Janusza Ochaba prowadzi Miłada Jędrysik („Przekrój”)
Partner spotkania: Amnesty International

17.30–19.00
Spotkanie z gościem specjalnym: Paolo Rumizem, włoskim pisarzem i dziennikarzem, przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego, z udziałem Joanny Malawskiej, tłumaczki jego „Legendy żeglujących gór” (wyd. Czarne), prowadzi Anna Osmólska-Mętrak.
Partner spotkania: Włoski Instytut Kultury


Niedziela, 21 maja
12:00-13:30, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
Spotkanie z Raną Dasgupta, autorem „Delhi. Stolicy ze złota i snu” (wyd. Czarne), z udziałem tłumaczki książki Barbary Kopeć-Umiastowskiej prowadzi Maciej Zaremba Bielawski („Dagens Nyheter”)
Współorganizator spotkania: Dom Spotkań z Historią

18.00, Teatr Dramatyczny, Pałac Kultury i Nauki
Uroczystość wręczenia Nagrody za Reportaż Literacki 2016
(wstęp z zaproszeniami; gala będzie transmitowana przez internet)
Partner gali: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy


Poniedziałek, 22 maja
19.00-21:00, Instytut Cervantesa, ul. Nowogrodzka 22
Wieczór autorski Martína Caparrósa poprowadzi Magdalena Szkwarek (Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW)
Spotkanie tłumaczone konsekutywnie na język polski
Współorganizatorzy spotkania: Ambasada Republiki Argentyny, Instytut Cervantesa, Wydawnictwo Literackie