Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Kapuściński
Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym
Paweł Kapusta

wyd. Wielka Litera, Warszawa

Kto uzdrowi chory system?
„Agonię” otwiera głośny reportaż z Wirtualnej Polski o ratownikach medycznych, pracujących w pogotowiu za głodowe pieniądze. To pierwsza w historii naszego konkursu książka, która powstała dzięki dziennikarstwu online. Napisana przez dziennikarza, piszącego głównie o sporcie, mocnym, szybkim, rwanym stylem, jak relacja z meczu bokserskiego. Składa się z 11 tekstów o szwankującym systemie zdrowia i ludziach, którzy się z nim zmagają, po obu stronach. Lekarze, stażyści, pielęgniarki ze skrajnym poświęceniem ratują życie. Wielu wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu godniejszych warunków. Każdy z nas może potrzebować ich pomocy. Kto nas uratuje, gdy będziemy w agonii?
William Brand

Rzecz o śmierci i zmartwychwstaniu

O książce Pawła Kapusty „Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym” pisze jurorka Nina Witoszek

„Trudno kogoś ratować, gdy życie rozlewa się po podłodze i kapie z piątego na czwarte piętro.” Tak zaczyna się „Agonia” Pawła Kapusty, mistrzowski reportaż pisany jakby na sygnale syreny, często bez tchu, czasem tylko przystający, aby wyrazić niewyrażalne: ból, śmierć, odejście, upokorzenie, cud przywróconego życia. Autor oddaje głos ludziom, którzy pracują za stawkę mniejszą niż życie: medycznym ratownikom, pielęgniarkom, padającym z nóg lekarzom. Pisze o potrójnej agonii – pacjentów, ich ratowników i całego systemu – ukazując przy tym najgorsze i najlepsze strony człowieczeństwa. Reportaż Kapusty jest uniwersalny, wykracza poza przerażające realia polskiej służby zdrowia. Opowiada o groźbie odhumanizowanej medycyny, sparaliżowanej przez absurdalne biurokratyczne procedury i zagrożonej postępującą znieczulicą przepracowanych medyków: kryzys, który rozpoznają czytelnicy nawet najzamożniejszych krajów. Autor łączy talent dramaturgiczny z umiejętnością odkrywania kruchego piękna ludzkiego altruizmu na dnie największego nieszczęścia.

Nina Witoszek

Paweł Kapusta

(ur. 22 października 1989 w Żarach) – ukończył nauki polityczne i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarz zatrudniony w WP SportoweFakty. Korespondent na piłkarskich mistrzostwach świata w Republice Południowej Afryki, Brazylii i Rosji oraz na polsko-ukraińskim i francuskim Euro. Wcześniej tygodnik „Piłka Nożna”, od 2016 roku – Wirtualna Polska. Od 2017 roku na łamach Magazynu Wirtualnej Polskipublikuje reportaże o tematyce społecznej. Nominowany do European Press Prize, zdobywca nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za tekst „Trudno kogoś ratować, gdy życie rozlewa się po podłodze”. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy. Autor książki – zbioru reportaży – „Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym”. Od 2019 roku publikuje na łamach Magazynu WP w ramach cyklu #Rozmawia się WPolscewywiady z najciekawszymi postaciami polskiego życia politycznego, kulturalnego, społecznego.Poza pracą dziennikarza – sędzia w najniższych, polskich ligach piłkarskich. Pochodzi z Nowogrodu Bobrzańskiego, miasteczka pod Zieloną Górą. Z Warszawą związany od 10 lat.

Książka

Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym
Paweł Kapusta

wyd. Wielka Litera, Warszawa