Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Kapuściński
Ukraińska noc. Rewolucja jako doświadczenie (The Ukrainian Night. An Intimate History of Revolution)
Marci Shore
z angielskiego przeł. Marcin Szuster

Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa

Marci Shore, profesor historii z Yale, opisuje dwa alternatywne światy. Jeden, skłamany, w którym fikcja funkcjonuje jako prawda. I drugi, który w 2013 objawił się na Majdanie. Jak w arce Noego stali tam obok siebie osobnicy każdego gatunku: liberałowie, socjaliści, nacjonaliści, oszołomy. „Przekroczenie podziałów trwało tylko chwilę, ale takiej chwili większość ludzi nie doświadcza nigdy w życiu.” Nastąpiło „spotkanie z najgłębszą jaźnią przez spotkanie z innymi”. Nie wiadomo, co zostanie z tej rewolucji, ale trudno ją określić inaczej niż jako „doświadczenie metafizyczne”.
Tadeusz Sobolewski

Marci Shore

(1972) – profesor Wydziału Historii Uniwersytetu Yale, historyczka Europy Środkowo-Wschodniej. Autorka m.in. książek "Kawior i popiół. Historia pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem" (2008), "Smak popiołów" (2011) i "Nowoczesność jako źródło cierpień" (2012) - wszystkie przełożył Marcin Szuster.

Marcin Szuster

(ur. 1971) – od 2006 roku sekretarz redakcji w „Literaturze na Świecie”. Tłumacz literatury i eseistyki anglojęzycznej. Wśród przełożonych przez niego książek są m. in. Lęk przed wpływem Harolda Blooma (2002, wraz z Agatą Bielik-Robson), Wszystko, co stałe, rozpływa się w powietrzu Marshalla Bermana (2006), Co na kolację? oraz Alfred i Ginewra Jamesa Schuylera (2012 i 2016), Kroniki Boba Dylana (2014), Ostępy nocy Djuny Barnes (2018). Tłumaczył też takich autorów jak Henry Green, Paul de Man, Walter Pater, Edward Said czy Lionel Trilling. Współredaktor (wraz z Jerzym Jarniewiczem) antologii Reprezentacje Holokaustu (2013). Pisuje na tematy okołoprzekładowe.

Książka

Ukraińska noc. Rewolucja jako doświadczenie (The Ukrainian Night. An Intimate History of Revolution)
Marci Shore
z angielskiego przeł. Marcin Szuster

Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa