Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Kapuściński
Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy
przeł. z angielskiego Janusz Ochab
Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

Wstrząsająca, pisana z obsesyjną wprost szczegółowością, historia wojny narkotykowej na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Ameksyka to osobne „miasto-państwo” terroru, szaleństwa i przemocy. Korupcja, bezprawie, bogacenie się karteli odciskają się na cierpieniu uzależnionych i ich rodzin. Od 2006 roku zginęły tam 24 tysiące ludzi. Autor należy do reporterów, których zaangażowanie wystawia na bezpośrednie zagrożenie. Nie epatuje tym jednak czytelnika, lecz sprawia, że każda z opisywanych przez niego śmierci, okrutnych i bezsensownych, nabiera godności. Opowieść Vulliamy’ego ukazuje nie tylko dylematy trudnego pogranicza i kryzys amerykańskich wartości, lecz także zmaganie i klęskę demokracji w walce z jedną z największych plag – z narkotykami.
Joanna Bator

Ed Vulliamy

Ed Vulliamy (ur. 1954), brytyjski dziennikarz i reporter, piszący dla "The Guardian" i "The Observer". Był korespondentem m.in. w Bośni, USA i Iraku. W 1992 roku doniósł światu o obozach koncentracyjnych na Bałkanach. W 1996 roku jako pierwszy dziennikarz w historii zeznawał w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla byłej Jugosławii, a 2011 – w procesie przeciwko Radowanowi Karadžiciowi w Hadze. Wierzy, że zeznawanie w sprawach związanych z łamaniem prawa humanitarnego jest obowiązkiem dziennikarzy, i prowadzi liczne wykłady na ten temat.
Jest laureatem m.in. James Cameron Award, Amnesty International Media Award i dwukrotnie International Reporter of the Year Award.

Maciej Zaremba Bielawski o książce Eda Vulliamy'ego

Gdzie diabeł boi się przyjść

Kilkaset metrów na południe od El Paso, jednego z najspokojniejszych miast USA, leży Ciudad Juárez, jedno z najbardziej niebezpiecznych miast na planecie. Między tymi miastami przebiega granica państwa, która jest też podziałem między dostatkiem a biedą. To właśnie z tego powodu w Juárez każdego ranka leżą na ulicy okaleczone zwłoki. „Jeśli Juárez jest miastem Boga, to tylko dlatego, że diabeł boi się tu przyjść”, tłumaczy lokalne przysłowie.
Słynny brytyjski reporter Ed Vulliamy (ten sam, który w 1992 roku doniósł światu o obozach koncentracyjnych na Bałkanach) podróżuje – od wybrzeża Pacyfiku po Zatokę Meksykańską, od Tijuany do Matamoros – tysiące kilometrów wzdłuż granicy między USA a Meksykiem, tam, gdzie Trzeci Świat ociera się o Pierwszy i krwawi. „Ameksyka...” to opowieść o pograniczu opanowanym przez przemytników narkotyków, broni i migrantów, reportaż z obszaru zwalczających się karteli narkotykowych i zdegenerowanej męskości, która już tylko w okrucieństwie potrafi znaleźć swoje potwierdzenie. Ed Vulliamy chce pokazać, że ta wojna wzdłuż granicy jest czymś nowym. Dotąd ludzie zabijali się nawzajem w imię religii, narodu, ideologii lub by przesunąć granice. Bandyci w Ameksyce niczego nie pragną przesuwać. Przeciwnie, to właśnie istnienie granicy, coraz lepiej strzeżonej, jest warunkiem ich bytu i astronomicznych dochodów. Ta wojna toczy się tylko o podział zysków, i właśnie dlatego jest tak beznamiętnie okrutna.
Książka chwilami makabryczna, ale i też wzruszająca, bo Vulliamy potrafi w najgłębszej nędzy i bezsilności odnaleźć oazy współczucia i miłości.

Maciej Zaremba Bielawski
członek jury

Janusz Ochab

Janusz Ochab (ur. 1971) absolwent anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Tłumaczeniami zajmuje się niemal od dwudziestu lat, przełożył na język polski kilkadziesiąt książek, głównie beletrystykę. Współpracuje z wydawnictwami takimi jak Czarne, Prószyński i S-ka, Grupa Wydawnicza Foksal, Muza, Egmont. Żonaty, ojciec dwojga dzieci: Mikołajka i Gabrysi, zapalony biegacz, maratończyk.

Książka

Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy, Ed Vulliamy
Ed VULLIAMY

przeł. z angielskiego Janusz Ochab

Wydawnictwo Czarne, Wołowiec