Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Nagroda Literacka
Zapraszamy na pierwsze spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy
Jerzy Kronhold, Adrian Sinkowski i Dariusz Suska to nazwiska nominowanych poetów do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Już 6 kwietnia warszawska publiczność będzie miała okazję poznać twórców na spotkaniu w Kluboksięgarni Radio Telewizja. Nominowanym autorom będzie towarzyszyć Janusz Drzewucki, przewodniczący Jury, który poprowadzi spotkanie.

Jerzy Kronhold to nie tylko wybitny poeta, współtwórca nurtu Nowej Fali, ale również dyplomata i działacz kultury, kilkukrotnie wyróżniony za swą działalność odznaczeniami państwowymi. Debiutanckim tomikiem Kronholda było „Samopalenie”, wydanie w 1972 roku. Do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy został nominowany za tom „Skok w dal”. Zawarte w nim czterdzieści cztery wiersze to wspomnienia autora z lat studenckich, ale także zapis osobistych przeżyć poety po stracie jego żony, wyrażonych w formie sprzeciwu wobec jej śmierci.

O Adrianie Sinkowskim mówi się jako o jednym z najciekawszych poetów młodego pokolenia. Został nominowany do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy za debiutancki tomik „Raptularz”. Jego wiersze zawarte w tym tomie to bunt przeciwko afirmacji życia, w którym podstawową zasadą jest bycie tylko tu i teraz. Sinkowskiego interesuje proces kształtowania się człowieka dojrzałego, w pełni świadomego swych decyzji.

Dariusz Suska debiutował tomikiem „Rzeczy, które były światem” w 1992 roku. Choć jest fizykiem z wykształcenia, na swoim koncie ma wydanych już 7 tomików wierszy. Do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy nominowana została jego ostatnia publikacja „Ściszone nagle życie”. Wiersze z najnowszego poetyckiego zbioru dotykają tematu dorastania. Są rekonstrukcją pierwszych doświadczeń, niekoniecznie pięknych i bezbolesnych.

Historia Nagrody Literackiej m. st. Warszawy sięga roku 1926, wtedy po raz pierwszy przyznano laury zwycięstwa. Wśród nagrodzonych twórców przedwojennych znalazły się również nazwiska kojarzone przede wszystkim z poezją: Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Leopold Staff, który jako ostatni jeszcze przed wybuchem wojny odebrał nagrodę w 1938 roku. Nagroda Literacka m. st. Warszawy została reaktywowana w 2008 roku uchwałą Rady Miasta. Od tego czasu wśród nagrodzonych poetów znaleźli się (w kolejności chronologicznej): Julia Hartwig, Anna Piwkowska, Jarosław Mikołajewski, Jacek Łukasiewicz, Krzysztof Karasek, Urszula Kozioł, Piotr Matywiecki.

W tym roku, w kategorii poezja zgłoszono do konkursu 114 tomów poezji. O wyborze laureatów spośród nominowanych dowiemy się podczas finałowej gali 27 kwietnia w Teatrze Studio.

Spotkanie autorskie odbędzie się w czwartek 6 kwietnia o godz. 18.00 w Kluboksięgarni Radio Telewizja przy ul. Andersa 29.