Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Nagroda Literacka
Katarzyna Babis "Maja z księżyca"
Sześcioletnia Ala ma starszą o rok siostrę - Maję. Nazywa ją Księżniczką Księżyca. Ala nie może już bawić się z siostrą tak jak kiedyś, gdy udawały, że tańczą na księżycowym balu. Maja przeprowadziła się w inne miejsce - do dużego, białego pokoju, w którym nie ma żadnych zabawek. Maja ma teraz wielu służących, którzy o nią dbają. Nie musi wychodzić z łóżka. Ala czasem jej tego zazdrości… Mai jednak nic nie cieszy. Jest wciąż smutna i blada… Ala nie rozumie dlaczego.

Ala nie może odwiedzać siostry, żeby nie zarazić jej jakąś ziemską chorobą. Czekając, dziewczynka śni o księżycowych przygodach Mai. Dziewczynka próbuje sobie wyobrazić, jak jest tam, dokąd zmierza jej starsza siostra. Widzi siostrę szybującą na Księżyc w towarzystwie gigantycznego wieloryba czy rozmawiającą z dziwacznie wyglądającymi stworkami BIP-BIP, łowiącą na wędkę satelity. Ala jest przekonana, że Maja będzie się tam dobrze bawić.
Niezwykła, wzruszająca opowieść o zagubieniu i osamotnieniu zdrowego dziecka w trudnej dla całej rodziny sytuacji, o chorobie z perspektywy sześciolatki. Maja z Księżyca to także książka o sile dziecięcej wyobraźni, która pozwala szukać odpowiedzi na trudne pytania, pozwala snuć fantastyczne, pełne nadziei wizje przyszłości.

Maja z Księżyca to książka dla dzieci, ale warto polecić ją również rodzicom i pedagogom.

Katarzyna Babis

Urodzona w 1992 roku, studentka grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS. W 2013 roku została laureatką pierwszej nagrody w International Student Poster Biennale w Lublinie. W tym samym roku została wyróżniona w międzynarodowym konkursie na krótką formę komiksową Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. W 2014 roku został wydany jej debiutancki album komiksowy „Tequila” (scenariusz Łukasz Śmigiel), a także „Rag and Bones” (scenariusz Dominik Szcześniak). Wcześniej jej prace komiksowe były publikowane w magazynach („Coś na progu”) i antologiach („Dom Żałoby”, „Surferzy”, „Rysopis Warsztatowy”).
Ilustruje dla wydawnictwa Dobre Historie, Uroboros i Krytyki Politycznej. Autorka plakatów i kampanii społecznych walczących z uprzedzeniami, stereotypami i wykluczeniem.

Książka

"Maja z księżyca"