Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Joanna Horodecka-Wieczorek
pisarka
www.jhw.com.pl
Urodziła się i mieszka w Piotrkowie Trybunalskim. Jest autorką literatury fantastycznej i ponad 160 bajek w wierszu i w prozie. Ma wykształcenie ekonomiczne ze specjalnością ekonomiki handlu.

Debiutowała w 2001 roku powieścią zatytułowaną Nieskończony wywiad, wydaną przez Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Kolejną publikacją było opowiadanie Podróż bez biletu, które ukazało się 2002 roku na łamach miesięcznika „Czwarty Wymiar”, magazynu o tematyce ezoterycznej.

Zasadniczą część jej dorobku literackiego stanowią bajki dla dzieci. Napisała ich ponad 160 w wierszu i w prozie w sześciu wersjach językowych. W latach 2003-2005 wydawnictwo „O-Press” opublikowało 22 książeczki, z których każda stanowiła osobną bajkę z całostronicowymi ilustracjami.

W 2004 roku Wydawnictwo RG Fischer z Frankfurtu nad Menem wydało zbiór 16 opowiadań bajkowych autorki w wersji niemieckiej, In der Welt der Marchentraum, a jej twórczość weszła do antologii opowieści niemieckich Collection deutcher Erzahler W wyniku tej publikacji autorka wzięła udział w światowej akcji „Chleb dla świata”.

Wszystkie bajki Jolanty Horodeckiej-Wieczorek opatrzone są emblematem „Bez przemocy” i posiadają głęboko humanistyczne przesłanie, wyrażone w formie morałów. Wiele tych bajek jest inscenizowanych w szkołach i przedszkolach, a wychowawcy, także w szkołach pracujących poza granicami Polski, nawet w Abakanie na dalekiej Syberii, używają ich jako materiału dydaktycznego.

W maju 2010 r. nakładem Wydawnictwa Buchmann ukazała się wierszowana biografia Fryderyka Chopina Wiatru tchnienie o Chopinie. Książka została już przetłumaczony już na cztery języki. Jolanta Horodecka-Wieczorek promowała ją na szeregu spotkań autorskich.

Autorka otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury za bogaty edukacyjny dorobek w dziedzinie literatury dziecięcej (2005) oraz medal prezydenta miasta Piotrkowa Trybunalskiego za krzewienie kultury polskiej i promowanie miasta, również poza granicami kraju. (2006). W 2007 roku była nominowana do tytułu „Niezwykłej Polki” (fundacja m. in. pod patronatem Marii Kaczyńskiej oraz czasopisma „Przyjaciółka”).

Jolanta Horodecka-Wieczorek jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich, Dziennikarzy i Tłumaczy APAJTE z siedzibą w Paryżu.

Zobacz też

Marian Piotr Romaniuk
Marian Piotr Romaniuk
pisarz, redaktor
Piotr Wierzbicki
Piotr Wierzbicki
felietonista, pisarz, publicysta
Dorota Gellner
Dorota Gellner
pisarka, poetka
Janina Porazińska
Janina Porazińska
pisarka, poetka
Aneta Skarżyński
Aneta Skarżyński
malarka, pieśniarka, pisarka
Zofia Nałkowska
Zofia Nałkowska
dramatopisarka, eseistka, pisarka

Multimedia