Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Anna Gornostaj
Anna Gornostaj
aktorka
(ur. 23 lutego 1960 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa.

W 1982 ukończyła PWST w Warszawie. 12 kwietnia tego samego roku zadebiutowała w teatrze.
Aktorka spełniła swoje marzenia otwierając swój teatr – najpierw Towarzystwo Teatrum, a później Teatr Capitol, przy którym znajduje się także klub muzyczny.

Wychowała się wśród zwierząt i karuzeli, w wesołym miasteczku, które prowadzili jej rodzice. Mając 11 lat zaczęła statystować w przedstawieniach znakomitego reżysera i teatrologa Stanisława Hebanowskiego w gdańskim Teatrze Wybrzeże, słynącym wówczas z odkrywczego repertuaru i świetnego aktorstwa.

Skończyła warszawską PWST(dziś Akademia Teatralna),gdzie jej profesorami byli Aleksandra Śląska, Ignacy Gogolewski , Tadeusz Łomnicki, , Andrzej Łapicki i cała plejada legendarnych aktorów polskich.

Jeszcze przed dyplomem zaangażowana została do Teatru Narodowego przez Adama Hanuszkiewicza. Był to heroiczny okres Hanuszkiewicza, jego inscenizacje, takie jak „Norwid” czy słynna „Balladyna” na hondach, wzbudzały ogólnonarodową dyskusję i ściągały tłumy młodzieży. Anna Gornostaj wspomina, że miesiącami nie schodziła ze sceny, grając po dwa spektakle dziennie, popołudniówkę w Małym, wieczorny spektakl w Narodowym albo odwrotnie. Była to twarda szkoła rzemiosła teatralnego i teatru w ogóle. W Narodowym poznała swego przyszłego męża Stanisława Mączyńskiego, inżyniera światła po Politechnice i studiach w Paryżu, wtedy słuchacza reżyserii, który wraz z nią prowadzi dziś Teatr Capitol.

Potem znalazła się w stołecznym Teatrze Ateneum. I znów były to najlepsze lata tej sceny, która pod kierownictwem Janusza Warmińskiego należała do najlepszych warszawskich adresów, miejscem gdzie wypada „bywać”.

Janusz Warmiński był nie tylko kimś, kto poczuwał się do artystycznej odpowiedzialności za swój teatr, był również wybitnym teatralnym profesjonalistą, zawodowcem, który wiedział jak teatr się robi, jak kieruje się tym niebywale złożonym organizmem. Wkrótce stał się guru młodej aktorki, której ambicje wykraczały znacznie poza scenę.

To tam, w Ateneum narodziła się myśl o własnym teatrze. Myśl, która wtedy, w latach 80 wydawała się całkowicie nierealna, a która zmaterializowała się 11 września 2009r., kiedy w Teatrze Capitol kurtyna rozsunęła się po raz pierwszy.

Anna Gornostaj zagrała w kilkudziesięciu filmach, spektaklach Teatru Telewizji , a także w kilkunastu serialach telewizyjnych.

źródło: Wikipedia

Zobacz też

Michael Bolton
Michael Bolton
aktor, autor tekstów, kompozytor, wokalista
Aleksandra Domańska
Aleksandra Domańska
aktorka
Robert Rozmus
Robert Rozmus
aktor, piosenkarz
Tomasz Steciuk
Tomasz Steciuk
aktor
Piotr Gąsowski
Piotr Gąsowski
aktor
Hiroaki Murakami
Hiroaki Murakami
aktor