Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Agnieszka Walczak-Chojecka
pisarka
www.walczak-chojecka.pl
Agnieszka Walczak-Chojecka jest autorką poczytnych powieści obyczajowych. Zaczęła zajmować się literaturą już w wieku... pięciu lat. Wtedy to ułożyła swój pierwszy wiersz. Później publikowała między innymi w „Poezji” i „Nowym wyrazie”. Jako młoda poetka uczestniczyła kilkakrotnie w festiwalu studenckim FAMA.

Pisała słowa piosenek, współpracując m.in. z Piotrem Rubikiem w początkach jego kompozytorskiej kariery. Ich wspólne utwory wykonywał Emilian Kamiński.

Jej artystyczne pasje nie ograniczały się wyłącznie do słowa pisanego. Zagrała jedną z głównych ról w filmie pt. „Grzechy dzieciństwa”, oraz śpiewała w awangardowym zespole.

W czasie studiów na Filologii Słowiańskiej UW (w latach: 1986 – 92) Walczak-Chojecka zajmowała się tłumaczeniami literatury z języka serbskiego, którego nauczyła się mieszkając ponad cztery lata w Belgradzie. Jej tłumaczenia publikowała m.in. „Kultura”. Zajmowała się przekładem słuchowisk dla Polskiego Radia, współpracowała z literackimi czasopismami byłej Jugosławii.
Była współpracownikiem Radia Belgrad, III programu Polskiego Radia oraz pisała do „Magazynu Muzycznego” i „Brawo Best”.
Na kolejne dwadzieścia lat Agnieszkę Walczak-Chojecką pochłonęła praca w biznesie. Zajmowała najwyższe stanowiska - w tym Dyrektora Marketingu i Doradcy Zarządu, w dużych korporacjach. Odnosiła zawodowe sukcesy.

Jednak w połowie 2012 roku zakończyła pracę w biznesie i powróciła do twórczości. Owocem tego są jej powieści, bestsellery w księgarniach internetowych: „Dziewczyna z Ajutthai.” (wydawnictwo 2 Piętro, grudzień 2013, rozszerzone wznowienie: wydawnictwo Filia, wrzesień 2015), „Gdy zakwitną poziomki” (Wydawnictwo Filia, wrzesień 2014), „Włoska symfonia” (Wydawnictwo Filia, lipiec 2015). Obecnie autorka pracuje nad trzytomową Sagą Bałkańską.

Jej pasją są podróże, które uwielbia sama organizować dla siebie, męża i córki.

Zobacz też

Peter Handtke
Peter Handtke
dramaturg, pisarz
György Spiró
György Spiró
pisarz
Artur Krajewski
Artur Krajewski
grafik, malarz, muzyk, pisarz, poeta
Monika Osiecka
Monika Osiecka
pisarka, rzeźbiarka
Kazimierz Orłoś
Kazimierz Orłoś
pisarz
Jan Nowak-Jeziorański
Jan Nowak-Jeziorański
dziennikarz, pisarz