Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Ryszard Latecki
muzyk
www.latecki.com
OBSZARY DZIAŁALNOŚCI TWÓRCZEJ
I. Muzyka
Ostatnie lata aktywnie zajmuje się muzyką. Gram i nagrywam z czołowymi muzykami polskimi (np. Jerzy Kornowicz, Tadeusz Wielecki , Krzysztof Knittel i Tadeusz Sudnik z którymi tworzymy GRUPĘ KAWALERÓW BŁOTNYCH, Włodzimierz Kiniorski, Mieczysław Litwiński, Tomasz Gwinciński, Krzysztof Wrona, z którym w ramach projektu WIOHA gramy dżezz dziadowski, muzycy z zespołu Yerba Mater), litewskimi (np. Gintautas Gascevićius, Raymondas Raspoliauskas) i ukraińskimi (np. Vagif O. Pavuk). Jestem multiinstrumentalistą, wynalazcą latary, czyli półprogowej gitary (posiadam świadectwo patentowe na ten wynalazek; więcej szczegółów: www.geocities.com/rlatecki). Występuję z czołową improwizującą, litewską wokalistką - SAULE, z francuską tancerką - Sophie Cournede, gram muzykę do filmów Tomasza Sikorskiego. Jestem twórcą kilkudziesięciu różnych formacji muzycznych koncertujących pod nazwami LATECKI IMPROV, SENSITIVE IMPROV, LATERNA.
Muzyka którą uprawiam można określić mianem "improwizowana muzyka intuicyjna". Jest to muzyka która czerpie z takich źródeł jak jazz (yass), etno czy muzyka klasyczna i współczesna, jednak wyłamuje się z tych wzorców; służą one jedynie jako materiał do własnych kreacji.
Jestem autorem muzycznych instalacji i performance`ów: KONCERT NA JAJA SMAŻONE (festiwal Audio Art 2003 CSW Zamek Ujazdowski Warszawa), KONCERT NA TRĄBKĘ I DRUT (Audio Art. 2004), KONCERT NA TRĄBKĘ I TANCERKĘ (z tancerką Eweliną Sojecką, Audio Art. 2004).
W 2001 roku przygotowałem i zrealizowałem wraz z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Festiwal Nowej Muzyki Litewskiej JAZZGOT JAĆWINGÓW.
Współpracowałem z warszawskim Teatrem Academia, gdzie uruchomiłem odbywający się obecnie rokrocznie cykl koncertów SĄSIEDZI DLA SĄSIADÓW które odbywają się podwórzu starej praskiej kamienicy oraz z więzieniem na ul. Rakowieckiej dla którego przygotowałem i zrealizowałem program MUZYKA W ARESZCIE (ten program był sfinansowany przez Fundację Kultury i realizowany we współpracy z Polską Wspólnotą Pokoju). Współpracuję też ze świętokrzyskim Stowarzyszeniem na rzecz odnowy wsi Odnowica z którym realizujemy koncerty na Świętym Krzyżu i w okolicznych wioskach.
Jestem autorem kompletnie nowej koncepcji tworzenia muzyki – MUZYKI REWERSYJNEJ (http://www.reversemusic.com)
Autorskie płyty:
EH i TEH (2000) nagrane z Mieczysławem Litwińskim, Tadeuszem Sudnikiem i Gintautasem Gasceviciusem
SZAWLE (2003) nagrana na Litwie z SAULE, Tomaszem Gwincińskim, Gintautasem Gasceviciusem i Raymondasem Raspoliauskasem
LATERNA (2005) nagrana z Gintautasem Gasceviciusem, Bartem Pałygą i Tadeuszem Wieleckim (audiofilska winylowa płyta wydana przez wydawnictwo OBUH)
II. Plastyka
Muzyka jest moją największa pasją, ale zajmuję się również projektowaniem oraz nadzorem plastycznym wystaw targowych. W tej dziedzinie mam także znaczące osiągnięcia (m. in. przygotowanie i realizacja dużych wystaw dla firmy Panasonic, Sagem, Polaroid).
III. Film
W połowie lat dziewięćdziesiątych wyprodukowałem z Michałem Tarkowskim i Jackiem Kleyffem kilka filmów muzycznych (,,Stalowe Marzenie", ,,Mam Ducha, Duch Ma Mnie", ,,Na Sześć"...).
IV. Inna działalność
Na początku lat dziewięćdziesiątych byłem dyrektorem Oficyny Wydawniczej Fundacji Sztuki Filmowej, gdzie zajmowałem się wydawaniem m.in. miesięcznika KINO.
Rok 1990 spędziłem w USA, gdzie pracowałem w redakcji Nowego Dziennika na stanowisku grafika.
W latach 1981 - 1990, po zrobieniu dyplomu w Instytucie Poligrafii Politechniki Warszawskiej uczestniczyłem aktywnie w podziemnym ruchu wydawniczym (wydawnictwo NOWA), za co zostałem wyróżniony przez Ministra Kultury i Sztuki Andrzeja Zakrzewskiego odznaką Zasłużonego Działacza Kultury.

Zobacz też

Sebastian Wielądek
Sebastian Wielądek
muzyk
Zygmunt K. Jagodziński
Zygmunt K. Jagodziński
muzyk
Kuba Pogorzelski
Kuba Pogorzelski
muzyk, perkusista, socjolog
 Frenchman
Frenchman
muzyk
Natalia Fiedorczuk
Natalia Fiedorczuk
kompozytorka, muzyk, wokalistka
Artur Krajewski
Artur Krajewski
grafik, malarz, muzyk, pisarz, poeta