Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Boris F. Kudlička
scenograf
www.kudlicka.info
Absolwent wydziału scenografii Akademii Sztuk Muzycznych w Bratysławie. Studiował też w Akademii Sztuk Pięknych w Groningen (Holandia). Debiutował scenografią do baletu Oskara Nedbala "Od bajki do bajki" na scenie narodowej w Bratysławie. W 1995 r. rozpoczął pracę na warszawskiej scenie operowej, początkowo jako asystent i współpracownik Andrzeja Kreütz Majewskiego przy realizacjach krajowych i zagranicznych. Od 1996 r., już jako samodzielny scenograf, zaprojektował na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej dekoracje do wieczoru baletowego "Tryptyk polski" w choreografii Emila Wesołowskiego, do "Strasznego dworu" Moniuszki w reżyserii Andrzeja Żuławskiego, "Tankreda" Rossiniego w reżyserii Tomasza Koniny oraz do "Madame Butterfly" Pucciniego, "Króla Rogera" Szymanowskiego, "Otella" Verdiego , "Oniegina" i "Damy pikowej" Czajkowskiego i "Don Giovanniego" Mozarta w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

Inscenizacja "Madame Butterfly" zaprezentowana w Waszyngtonie w wykonaniu artystów amerykańskich, do której stworzył scenografię, odniosła ogromny sukces u publiczności i krytyki. W grudniu 2004 r. przygotował scenografię do "Damy pikowej" w Staatsoper unter den Linden w Berlinie, w marcu 2005 r. swoją słynną scenografię do "Madame Butterfly" dla Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu. W październiku 2005 r. przygotował w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej scenografię do opery "Andrea Chénier" Giordano, a w marcu 2006 r. do "La Bohème" Pucciniego.

Artysta stworzył także kostiumy do "Romea i Julii" Prokofiewa i "Wyrywacza serc" Elżbiety Sikory (ta ostatnia opera zrealizowana została z jego udziałem również w Centrum im. G. Pompidou w Paryżu). Zaprojektował kostiumy do "Makbeta" w reżyserii Mariusza Trelińskiego w warszawskim Teatrze Powszechnym oraz dekoracje do "Sprzedanej narzeczonej" Smetany w reżyserii Josefa Prudka w Národnim Divadle w Pradze, do "Galiny" Landowskiego, "Carmen" Bizeta i "Halki" Moniuszki w reżyserii Marka Weiss-Grzesińskiego w poznańskim Teatrze Wielkim, a wreszcie do "Wiśniowego sadu" Czechowa w warszawskim Teatrze Narodowym w reżyserii Macieja Prusa.

Był scenografem "Dziadów" Mickiewicza w Teatrze Polskim w Poznaniu, musicali: "Cyrano" w warszawskim Teatrze Komedia i "Upiór w operze" w poznańskim Teatrze Wielkim oraz scenografii do koncertów "10 łatwych utworów" na fortepian i "Requiem dla mojego przyjaciela" skomponowanych przez Zbigniewa Preisnera. Wspólnie z Andrzejem Kreütz Majewskim stworzył scenografię do oratorium "Jeremiasz" Petera Ebena w katedrze św. Wita na Hradczanach w Pradze oraz oprawę plastyczną polskiego pawilonu na EXPO 2000 w Hanowerze. Jest autorem projektów dla filmu i telewizji. Przygotował scenografie do filmów: "Suzanne" w reżyserii Dusana Raposa, do "Egoistów" w reżyserii Mariusza Trelińskiego, a także do "Between Strangers" w reżyserii Edoarda Ponti z Sofią Loren w roli głównej.

W marcu 2006 r. został laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał tę nagrodę za scenografię do przedstawienia “Ryszard II” w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Z dniem 1 sierpnia 2005 r. mianowany został naczelnym scenografem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (do 31 grudnia 2006).


źródło: www.teatrwielki.pl

Zobacz też

Wojciech Stefaniak
Wojciech Stefaniak
scenograf
Leszek Mądzik
Leszek Mądzik
historyk sztuki, reżyser teatralny, scenograf
Ewa Krauze
Ewa Krauze
scenografka
Anna Tomczyńska
Anna Tomczyńska
fotografka, malarka, scenografka
Józef Markocki
Józef Markocki
aktor, reżyser teatralny, scenograf
Daniel Szczechura
Daniel Szczechura
animator, pedagog, reżyser, scenograf