Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Artur Dutkiewicz
pianista, kompozytor, aranżer
www.arturdutkiewicz.pl
Artur Dutkiewicz
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 11 lat. Zdobywca m.in. III nagrody na II Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu (1976) (...).
Lata 1978-82 to studia na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kompozycji i aranżacji u prof. Kalemby, ukończone z wyróżnieniem. Jego praca dyplomowa nosi tytuł - "Keith Jarrett – muzyka a osobowość". Na studiach założył zespół SUNDAY TRIO, z którym otrzymał wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą - Wrocław 79. Poza jazzem zainteresował się także muzyką funk, soul i pop. (...)

W 1986 r. przeprowadził się do Warszawy, gdzie założył trio BCD (z Czesławem "Małym" Bartkowskim i Andrzejem Cudzichem). Poznał w tym czasie Tomasza Szukalskiego, z którym grał przez następne dziesięć lat tworząc SZUKALSKI DUTKIEWICZ DUO oraz KWARTET TOMASZA SZUKALSKIEGO. Razem grają w Holandii, RFN, Francji, na Węgrzech, w Etiopii i ZSRR. Nagrana w 1987 roku płyta kwartetu Tomasza Szukalskiego "Tina Blues" zdobyła miano Płyty Roku w ankiecie czytelników Jazz Forum, a jedna z kompozycji pianisty umieszczonych na płycie zdobyła pierwszą nagrodę na konkursie kompozytorskim Jazz Jantar 86.
W 1987 roku Artur Dutkiewicz dotarł do finału prestiżowego międzynarodowego konkursu pianistów jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie.

W 1988 odbył trasy koncertowe z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego po Niemczech, Danii, Włoszech i Rosji. Wielkim sukcesem z tamtego okresu był solowy recital z transmisją radiową podczas targów MIDEM w Cannes a także recitale w Filharmonii Narodowej oraz Paryżu i Londynie. (...)
Współpracował także m.in. z Urszulą Dudziak, Tadeuszem Nalepą, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Michelle Hendrics, Lorą Szafran, Markiem Bałatą, Carlosem Johnsonem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Leszkiem Cichońskim, Jorgosem Skoliasem.

W 1996 roku Artur Dutkiewicz założył elektryczny zespół ELECTRIC JAZZ CONCERT, na którego repertuar składały się kompozycje lidera. Z grupą tą nagrał w 1999 roku dla wytwórni Universal album "Lady Walking", wysoko oceniony przez wielu krytyków. Znajdują się na nim kompozycje Artura, w których słychać fascynacje grupą Weather Report oraz nagraniami Herbie Hancocka i Johna Scofielda.
Po wyjeździe gitarzysty zespołu - Brandona Furmana do USA zmienił skład grupy. W chwili obecnej grają w nim: Artur Dutkiewicz - kbds. Maciej Sikała - tenor sax. Jacek Szafraniec - bass. Grzegorz Grzyb - dr.

Równocześnie powołał do życia akustyczne trio jazzowe ARTUR DUTKIEWICZ TRIO (z Andrzejem Cudzichem na kontrabasie i Łukaszem Żytą na perkusji), które wykonywało autorskie kompozycje pianisty.
Od 2001 r. Artur Dutkiewicz Trio w składzie: Artur Dutkiewicz – p., Sebastian Frankiewicz - dr. ,Daniel Biel – b. realizuje program HENDRIX PIANO – utwory z repertuaru Jimi Hendrixa, a od 2005 r. program NIEMEN IMPROWIZACJE – jazzowe interpretacje muzyki Czesława Niemena.

Artur Dutkiewicz jest jednym z nielicznych pianistów jazzowych w Polsce i w Europie, którzy tworzą improwizowaną muzykę solo. Jego pianistyka solowa w programie SOLO PIANO charakteryzuje się niezwykłą rozpiętością stosowanych środków - od romantycznego ciepła muzyki klasycznej przez elementy rhythm and bluesa aż po muzykę etniczną.
Artur Dutkiewicz jest również cenionym pedagogiem. Pochodzi z rodziny o dydaktycznych tradycjach – jego ojciec był nauczycielem muzyki. Od 1987 roku Artur Dutkiewicz prowadzi klasę fortepianu na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych, wcześniej w Chodzieży, a następnie w Puławach. Od 1993 r. uczy na corocznych dziecięcych warsztatach jazzowych w Margoninie. Wielokrotnie prowadził Małą Akademię Jazzu w Szkołach Muzycznych I i II st. Zasiadał często w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. W 2006 r. prowadził MasterClass w ramach Carthage Jazz Festival.
W 2006 i 2008 był przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Wilnie Jazz Improwizacja.

źródło: www.arturdutkiewicz.pl