Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Alina Mleczko
saksofonistka
www.alinamleczko.art.pl
W 1994 roku zagrała brawurowo swój recital dyplomowy w Akademii Muzycznej, w 1995 roku zadebiutowała jako solistka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Już w październiku 1996, amerykański fachowy magazyn Saxophone Journal poświęcił jej artykuł monograficzny w specjalnym wydaniu dedykowanym najwybitniejszym saksofonistkom świata.

W ciągu zaledwie kilku lat od debiutu została zaproszona na koncerty do Anglii, Francji, USA, Niemiec, Danii, Czech, na Ukrainę, a jej trasa koncertowa w USA w roku 2000, podczas której występowała z pianistką Yoko Yamada-Salvaggio zakończyła się satelitarną transmisją jej recitalu z Chicago Cultural Center zrealizowaną przez stację WFMT.

W Filharmonii Narodowej w Warszawie zadebiutowała wykonaniem Fantazji na saksofon sopranowy i orkiestrę Villa-Lobosa podczas koncertu inaugurującego Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej. W dwa lata później debiutowała podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień prawykonaniem napisanego dla niej Koncertu na saksofon sopranowy i orkiestrę Jacka Grudnia entuzjastycznie przyjętym przez publiczność. Z równym powodzeniem wykonuje najsłynniejsze koncerty saksofonowe Głazunowa, Debussy'ego, Dubois jak kompozycje najnowsze z Koncertem Roberta Kritza czy Osvaldosa Balakuskasa, który zagrała z Kijowskimi Wirtuozami podczas Warszawskiej Jesieni 2000.

Alina Mleczko od 1995 roku uczestniczy w wielu festiwalach muzycznych: Warszawska Jesień, Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Musica Polonica Nova. Jako stypendystka Fundacji Batorego reprezentowała Polskę na festiwalu Two Days&Two Nigths. Współpracuje z orkiestrami Filharmonii Narodowej w Warszawie. Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, z którymi dokonała licznych nagrań. odbyte wiele tras koncertowych oraz z zespołami muzycznymi Teatru Dramatycznego i Teatru Studio w Warszawie. Jest liderem Polskiego Kwartetu Saksofonowego, współpracuje z zespołem Nonstrom, Zespołem Polskim Marii Pomianowskiej, kwartetem Tytusa Wojnowicza Arundo, z pianistami Agnieszką Kopacką, Yoko Yamada-Salvaggio i od kilku lat z Włodkiem Pawlikiem, z którym przygotowała m. in. program recitalu Druga struna medalu -jazz i muzyka klasyczna.

Jej pierwsza solowa płyta "Wiatr od Morza" to głównie dedykowane jej kompozycje Jacka Grudnia. Pawła Mykietyna, Macieja Zielińskiego, Waldemara Miksy oraz Michała Kulentego.

Dorota Szwarcman w omówieniu tej płyty napisała, że to muzyka do spokojnych rozmów i przyjacielskich zwierzeń o szarej godzinie, a Jacek Marczyński w recenzji zamieszczonej w Rzeczypospolitej, że bohaterką tej płyty jest przede wszystkim sama solistka, bo saksofon jest tu nie tyle instrumentem solowym, co kreującym muzykę. Alina Maria Mleczko potrafi to robić z wdziękiem i lekkością.

Edukację muzyczną rozpoczynała klasycznie - od gry na skrzypcach, aż do drugiej klasy Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, kiedy porzuciła skrzypce dla saksofonu. Jest jedyną kobietą, która ukończyła (z najwyższą oceną) klasę saksofonu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od kilku lat sama, z ogromnym powodzeniem, prowadzi klasę saksofonu w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jest wykładowcą prestiżowych warsztatów muzycznych, w tym Międzynarodowego Kursu dla Młodych Kompozytorów w Radziejowicach. Jej uczniowie są laureatami wielu konkursów, stypendystami Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2000 roku współtworzy zespół Arundo z Tytusem Wojnowiczem, Leszkiem Wachnikiem i Romualdem Gołębiowskim.

W 2003 roku wydała płytę p.t. Siesta, która została nominowana do Fryderyka 2003 w kategorii muzyka kameralna. W styczniu roku 2005 zostanie wydana kolejna płyta zatytułowana Fiesta. Towarzyszy jej jak poprzednio Prima Vista Quartet.

Alina Maria Mleczko gra na saksofonie altowym Yamaha Custom i sopranowym Yamaha YAS 62-R.

źródło: www.alinamleczko.art.pl