Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Alina Mleczko
saksofonistka
www.alinamleczko.art.pl
W 1994 roku zagrała brawurowo swój recital dyplomowy w Akademii Muzycznej, w 1995 roku zadebiutowała jako solistka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Już w październiku 1996, amerykański fachowy magazyn Saxophone Journal poświęcił jej artykuł monograficzny w specjalnym wydaniu dedykowanym najwybitniejszym saksofonistkom świata.

W ciągu zaledwie kilku lat od debiutu została zaproszona na koncerty do Anglii, Francji, USA, Niemiec, Danii, Czech, na Ukrainę, a jej trasa koncertowa w USA w roku 2000, podczas której występowała z pianistką Yoko Yamada-Salvaggio zakończyła się satelitarną transmisją jej recitalu z Chicago Cultural Center zrealizowaną przez stację WFMT.

W Filharmonii Narodowej w Warszawie zadebiutowała wykonaniem Fantazji na saksofon sopranowy i orkiestrę Villa-Lobosa podczas koncertu inaugurującego Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej. W dwa lata później debiutowała podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień prawykonaniem napisanego dla niej Koncertu na saksofon sopranowy i orkiestrę Jacka Grudnia entuzjastycznie przyjętym przez publiczność. Z równym powodzeniem wykonuje najsłynniejsze koncerty saksofonowe Głazunowa, Debussy'ego, Dubois jak kompozycje najnowsze z Koncertem Roberta Kritza czy Osvaldosa Balakuskasa, który zagrała z Kijowskimi Wirtuozami podczas Warszawskiej Jesieni 2000.

Alina Mleczko od 1995 roku uczestniczy w wielu festiwalach muzycznych: Warszawska Jesień, Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Musica Polonica Nova. Jako stypendystka Fundacji Batorego reprezentowała Polskę na festiwalu Two Days&Two Nigths. Współpracuje z orkiestrami Filharmonii Narodowej w Warszawie. Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, z którymi dokonała licznych nagrań. odbyte wiele tras koncertowych oraz z zespołami muzycznymi Teatru Dramatycznego i Teatru Studio w Warszawie. Jest liderem Polskiego Kwartetu Saksofonowego, współpracuje z zespołem Nonstrom, Zespołem Polskim Marii Pomianowskiej, kwartetem Tytusa Wojnowicza Arundo, z pianistami Agnieszką Kopacką, Yoko Yamada-Salvaggio i od kilku lat z Włodkiem Pawlikiem, z którym przygotowała m. in. program recitalu Druga struna medalu -jazz i muzyka klasyczna.

Jej pierwsza solowa płyta "Wiatr od Morza" to głównie dedykowane jej kompozycje Jacka Grudnia. Pawła Mykietyna, Macieja Zielińskiego, Waldemara Miksy oraz Michała Kulentego.

Dorota Szwarcman w omówieniu tej płyty napisała, że to muzyka do spokojnych rozmów i przyjacielskich zwierzeń o szarej godzinie, a Jacek Marczyński w recenzji zamieszczonej w Rzeczypospolitej, że bohaterką tej płyty jest przede wszystkim sama solistka, bo saksofon jest tu nie tyle instrumentem solowym, co kreującym muzykę. Alina Maria Mleczko potrafi to robić z wdziękiem i lekkością.

Edukację muzyczną rozpoczynała klasycznie - od gry na skrzypcach, aż do drugiej klasy Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, kiedy porzuciła skrzypce dla saksofonu. Jest jedyną kobietą, która ukończyła (z najwyższą oceną) klasę saksofonu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od kilku lat sama, z ogromnym powodzeniem, prowadzi klasę saksofonu w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jest wykładowcą prestiżowych warsztatów muzycznych, w tym Międzynarodowego Kursu dla Młodych Kompozytorów w Radziejowicach. Jej uczniowie są laureatami wielu konkursów, stypendystami Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2000 roku współtworzy zespół Arundo z Tytusem Wojnowiczem, Leszkiem Wachnikiem i Romualdem Gołębiowskim.

W 2003 roku wydała płytę p.t. Siesta, która została nominowana do Fryderyka 2003 w kategorii muzyka kameralna. W styczniu roku 2005 zostanie wydana kolejna płyta zatytułowana Fiesta. Towarzyszy jej jak poprzednio Prima Vista Quartet.

Alina Maria Mleczko gra na saksofonie altowym Yamaha Custom i sopranowym Yamaha YAS 62-R.

źródło: www.alinamleczko.art.pl

Zobacz też

Tomasz Szukalski
Tomasz Szukalski
saksofonista
Ronnie Cuber
Ronnie Cuber
saksofonista
Henryk Miśkiewicz
Henryk Miśkiewicz
saksofonista
Tore Brunborg
Tore Brunborg
saksofonista
Mariusz \"Fazi\" Mielczarek
Mariusz "Fazi" Mielczarek
saksofonista
Arkadiusz Osenkowski
Arkadiusz Osenkowski
saksofonista