Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Piotr Machalica
Piotr Machalica
aktor
Absolwent krakowskiej PWST. Aktor teatralny i filmowy. Przez wiele lat aktor Teatru Powszechnego w Warszawie. Od 2006r. dyrektor artystyczny Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Debiutował w "Przywidzenia i sny, czyli..." w reżyserii R. Ludwika. Współpracował z Zygmuntem Huebnerem przy "Upadku", "Muzyka-Radwan", "Medei", z Piotrem Cieślakiem przy "Wydziale", "Nikiformach", "Baalu", "Turandocie", "Ostatnich dniach ludzkości", z Andrzejem Wajdą przy "Dwoje na huśtawce", "Romeo i Julii", Krzysztofem Zalewskim przy "Mężu i żonie", "Operze za trzy grosze", "Okudżawie", "Życiu: trzy wersje", "Cohenie".

Współpracował z teatrem Rampa, Roma, Ateneum, Bajka, Syrena, Nowym. W Teatrze Powszechnym zagrał m. in. w: "Weselu" w reżyserii K. Nazara, "Czarnej Komedii" w reżyserii M. Sikory, "Pannie Tutli-Putli" w reżyserii Krystyna Jandy, "Eddim E." w reżyserii G. Warchoła, "Trzech siostrach" w reżyserii Agnieszki Glińskiej, "Czwartej siostrze" w reżyserii W. Kowalskiego, "Królu Learze" w reżyserii Piotra Cieplaka.

W marcu 2008 r. miała miejsce premiera jego pierwszego monodramu "Mały świadek Sammy Lee" w reżyserii A. Kękuś-Poks w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Grał w filmach Janusza Majewskiego, Jacka Bromskiego, Filipa Bajona, Feliksa Falka. Z Krzysztofem Kieślowskim współpracował przy "Dekalogu" i "Krótkim filmie o miłości. Zagrał również w "Pestce", reżyserskim debiucie Krystyny Jandy oraz w "Prawie ojca" Marka Kondrata.

Laureat nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego oraz nagrody za rolę Alfreda w "Mężu i żonie" na I Ogólnopolskim festiwalu Sztuk Przyjemnych. Odznaczony Srebrnym Medalem Gloria Artis - Zasłużony Kulturze.

źródło: mat. Teatru Polonia

Zobacz też


Wiadomości

Autorski recital Piotra Machalicy w Trójce
W najbliższą niedzielę, 24 stycznia w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 wystąpi Piotr Machalica. Podczas koncertu w Trójce jeden z na...
Złote Berło dla Jego Inteligencji Wojciecha M.
W Teatrze Ateneum, obstawionym wielkimi jak kamienice wozami transmisyjno-realizacyjnymi TVP, Fundacja Kultury Polskiej wręczyła 27 października 2008 swoją doroczną nagrodę – Złote Berło...