Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Piotr Machalica
Piotr Machalica
aktor
Absolwent krakowskiej PWST. Aktor teatralny i filmowy. Przez wiele lat aktor Teatru Powszechnego w Warszawie. Od 2006r. dyrektor artystyczny Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Debiutował w "Przywidzenia i sny, czyli..." w reżyserii R. Ludwika. Współpracował z Zygmuntem Huebnerem przy "Upadku", "Muzyka-Radwan", "Medei", z Piotrem Cieślakiem przy "Wydziale", "Nikiformach", "Baalu", "Turandocie", "Ostatnich dniach ludzkości", z Andrzejem Wajdą przy "Dwoje na huśtawce", "Romeo i Julii", Krzysztofem Zalewskim przy "Mężu i żonie", "Operze za trzy grosze", "Okudżawie", "Życiu: trzy wersje", "Cohenie".

Współpracował z teatrem Rampa, Roma, Ateneum, Bajka, Syrena, Nowym. W Teatrze Powszechnym zagrał m. in. w: "Weselu" w reżyserii K. Nazara, "Czarnej Komedii" w reżyserii M. Sikory, "Pannie Tutli-Putli" w reżyserii Krystyna Jandy, "Eddim E." w reżyserii G. Warchoła, "Trzech siostrach" w reżyserii Agnieszki Glińskiej, "Czwartej siostrze" w reżyserii W. Kowalskiego, "Królu Learze" w reżyserii Piotra Cieplaka.

W marcu 2008 r. miała miejsce premiera jego pierwszego monodramu "Mały świadek Sammy Lee" w reżyserii A. Kękuś-Poks w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Grał w filmach Janusza Majewskiego, Jacka Bromskiego, Filipa Bajona, Feliksa Falka. Z Krzysztofem Kieślowskim współpracował przy "Dekalogu" i "Krótkim filmie o miłości. Zagrał również w "Pestce", reżyserskim debiucie Krystyny Jandy oraz w "Prawie ojca" Marka Kondrata.

Laureat nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego oraz nagrody za rolę Alfreda w "Mężu i żonie" na I Ogólnopolskim festiwalu Sztuk Przyjemnych. Odznaczony Srebrnym Medalem Gloria Artis - Zasłużony Kulturze.

źródło: mat. Teatru Polonia

Zobacz też

Magda Umer
Magda Umer
aktorka, reżyser teatralny, reżyser telewizyjny
Rafał Maćkowiak
Rafał Maćkowiak
aktor
Andrzej Ferenc
Andrzej Ferenc
aktor
Joël Pommerat
Joël Pommerat
aktor, dramatopisarz, reżyser teatralny
Barbara Horawianka
Barbara Horawianka
aktorka
Georgi Angiełow
Georgi Angiełow
aktor

Wiadomości

Autorski recital Piotra Machalicy w Trójce
W najbliższą niedzielę, 24 stycznia w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 wystąpi Piotr Machalica. Podczas koncertu w Trójce jeden z na...
Złote Berło dla Jego Inteligencji Wojciecha M.
W Teatrze Ateneum, obstawionym wielkimi jak kamienice wozami transmisyjno-realizacyjnymi TVP, Fundacja Kultury Polskiej wręczyła 27 października 2008 swoją doroczną nagrodę – Złote Berło...