Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Zygmunt Krzysztof Jagodziński
muzyk, dziennikarz, projektant graficzny, publicysta, fotografik, .
(ur. 1942, Warszawa), przez blisko 45 lat pracy zawodowej związany z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie, specjalista od znaków wodnych (projektant i wykonawca), wieloletni kierownik atelier znaków wodnych i eguterni (pasjonat tej rzadkiej dziedziny), odznaczony m.in. Złotą Odznaką za Zasługi dla PWPW S.A. oraz wieloma dyplomami, medalami i krzyżami. Badacz historii kultury materialnej od XVI do XIX wieku. Bronioznawca – znawca sztuki rusznikarskiej i rzemiosła rusznikarskiego. Konserwator historycznego oręża. Współpracuje z kilkoma muzeami, m.in. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum w Malborku. Nagrodzony Medalem za wieloletnią pracę w badaniu historycznej broni i popularyzację zbiorów Muzeum Wojska Polskiego oraz Dyplomem pamiątkowym (2003).
Autor biografii Czesława Słani Czesław Słania (1921-2005). Polski grafik, genialny rytownik (cz. I, 2006 i cz. II, 2008). Laureat licznych nagród i wyróżnień przyznanych przez wiele organizacji, m.in. Dyplom nadany przez Jeleniogórskie Stowarzyszenie Filatelistów i Kolekcjonerów (2005), Złota Odznaka Honorowa i Dyplom nadane przez Polski Związek Filatelistów (2006)., Międzynarodowa Nagroda im. Czesława Słani w postaci statuetki i specjalny Dyplom przyznane przez Kapitułę Międzynarodowej Nagrody (2006), okolicznościowy Medal i Dyplom pamiątkowy przyznane przez Kapitułę ZG PZF (2007). Grand Prix Wystawy w randze Medalu Dużego Złotego wraz z nagrodą – pucharem kryształowym, przyznanym przez Sąd Konkursowy w dziedzinie literatury (2007).
Wieloletni członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy (od 1971) afiliowanego przy PAN. Wyróżniony Złotą Odznaką tegoż Stowarzyszenia.
Autor pierwszego słownika poświęconego rusznikarzom działającym w Warszawie w wieku XIX zamieszczonego w książce, której jest współautorem Miscellanea bronioznawcze (1996), kilku biografii mistrzów tego rzemiosła artystycznego publikowanych, m.in. w Muzealnictwie Wojskowym oraz ponad stu artykułów i rozpraw z zakresu historii kultury materialnej w tym bronioznawczych. Jako autor współpracuje z redakcją Słownika Biograficznego Techników Polskich. Współautor katalogu jubileuszowego Altius 10 lat działalności, a także autor książki Broń kombinowana i zbytkowna XVI-XIX wieku (2003).
Publikował m.in. w takich periodykach, jak: „Kolekcjoner Polski” – Katowice, „Świat Druku” i „Przegląd Papierniczy” – Łódź, nadto „Aurea Porta” – Gdańsk, „Kolekcjoner Dolnośląski”, „Materiały posesyjne” M P i T – Wrocław oraz wydawanych w Warszawie: „Art. & Business”, „Biuletyn Numizmatyczny”, „Biuletyn Polarny”, „Elity”, „Filatelista”, „Gazeta Wyborcza”, „Kolekcjoner Polski” (dodatek do „Kuriera Polskiego”), „Kronika Warszawy”, „Militaria”, „Muzealnictwo”, „Muzealnictwo Wojskowe”, „Polonia Ole”, „Przegląd Dokumentacji Zabytków”, „Spotkania z Zabytkami”, „Strzał”, „Zdarzenia Muzealne”, „Życie Wytwórni”, „Człowiek i dokumenty”, „Poczta Polska”. Projektant okładek do czasopism, książek, folderów i plakatów. Twórca plakiet i medali oraz wykonawca modeli rzeźbiarskich.
Muzyk jazzowy (od blisko 45 lat uprawia jazz tradycyjny), band leader zespołu DIXIE WARSAW JAZZMEN, korektor instrumentów strunowych.

Zobacz też

Andrzej Poniedzielski
Andrzej Poniedzielski
artysta kabaretowy, muzyk, poeta
Gamid Ibadullayev
Gamid Ibadullayev
malarz, muzyk
Andrzej Dudek-Dürer
Andrzej Dudek-Dürer
artysta, fotograf, kompozytor, muzyk, performer
Mikołaj Lizut
Mikołaj Lizut
dziennikarz, publicysta, redaktor programów radiowych
Agnieszka Kłos
Agnieszka Kłos
fotografka, krytyczka sztuki, pisarka, publicystka
Jakub Gawlik
Jakub Gawlik
akordeonista, muzyk

Wiadomości

Wielkanocnych kart – sprzed lat – urok (nie tylko) świąteczny
Dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym i jednocześnie najstarszym świętem poświęconym zmartwychwstaniu Chrystusa. Nawiązuje do święta żydowskiego Pesach i przypada na pierwszą niedz...
Bożonarodzeniowe karty świąteczne - odrobina historii, okruch symboliki
Świętom Bożego Narodzenia towarzyszy przeszło stuletnia tradycja wysyłania kart pocztowych z życzeniami.
Choinka, gwiazdka, jasełka, kolędy i kolędnicy, Wigilia, opłatek ...
1 2

Multimedia