Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Zygmunt Krzysztof Jagodziński
muzyk, dziennikarz, projektant graficzny, publicysta, fotografik, .
(ur. 1942, Warszawa), przez blisko 45 lat pracy zawodowej związany z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie, specjalista od znaków wodnych (projektant i wykonawca), wieloletni kierownik atelier znaków wodnych i eguterni (pasjonat tej rzadkiej dziedziny), odznaczony m.in. Złotą Odznaką za Zasługi dla PWPW S.A. oraz wieloma dyplomami, medalami i krzyżami. Badacz historii kultury materialnej od XVI do XIX wieku. Bronioznawca – znawca sztuki rusznikarskiej i rzemiosła rusznikarskiego. Konserwator historycznego oręża. Współpracuje z kilkoma muzeami, m.in. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum w Malborku. Nagrodzony Medalem za wieloletnią pracę w badaniu historycznej broni i popularyzację zbiorów Muzeum Wojska Polskiego oraz Dyplomem pamiątkowym (2003).
Autor biografii Czesława Słani Czesław Słania (1921-2005). Polski grafik, genialny rytownik (cz. I, 2006 i cz. II, 2008). Laureat licznych nagród i wyróżnień przyznanych przez wiele organizacji, m.in. Dyplom nadany przez Jeleniogórskie Stowarzyszenie Filatelistów i Kolekcjonerów (2005), Złota Odznaka Honorowa i Dyplom nadane przez Polski Związek Filatelistów (2006)., Międzynarodowa Nagroda im. Czesława Słani w postaci statuetki i specjalny Dyplom przyznane przez Kapitułę Międzynarodowej Nagrody (2006), okolicznościowy Medal i Dyplom pamiątkowy przyznane przez Kapitułę ZG PZF (2007). Grand Prix Wystawy w randze Medalu Dużego Złotego wraz z nagrodą – pucharem kryształowym, przyznanym przez Sąd Konkursowy w dziedzinie literatury (2007).
Wieloletni członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy (od 1971) afiliowanego przy PAN. Wyróżniony Złotą Odznaką tegoż Stowarzyszenia.
Autor pierwszego słownika poświęconego rusznikarzom działającym w Warszawie w wieku XIX zamieszczonego w książce, której jest współautorem Miscellanea bronioznawcze (1996), kilku biografii mistrzów tego rzemiosła artystycznego publikowanych, m.in. w Muzealnictwie Wojskowym oraz ponad stu artykułów i rozpraw z zakresu historii kultury materialnej w tym bronioznawczych. Jako autor współpracuje z redakcją Słownika Biograficznego Techników Polskich. Współautor katalogu jubileuszowego Altius 10 lat działalności, a także autor książki Broń kombinowana i zbytkowna XVI-XIX wieku (2003).
Publikował m.in. w takich periodykach, jak: „Kolekcjoner Polski” – Katowice, „Świat Druku” i „Przegląd Papierniczy” – Łódź, nadto „Aurea Porta” – Gdańsk, „Kolekcjoner Dolnośląski”, „Materiały posesyjne” M P i T – Wrocław oraz wydawanych w Warszawie: „Art. & Business”, „Biuletyn Numizmatyczny”, „Biuletyn Polarny”, „Elity”, „Filatelista”, „Gazeta Wyborcza”, „Kolekcjoner Polski” (dodatek do „Kuriera Polskiego”), „Kronika Warszawy”, „Militaria”, „Muzealnictwo”, „Muzealnictwo Wojskowe”, „Polonia Ole”, „Przegląd Dokumentacji Zabytków”, „Spotkania z Zabytkami”, „Strzał”, „Zdarzenia Muzealne”, „Życie Wytwórni”, „Człowiek i dokumenty”, „Poczta Polska”. Projektant okładek do czasopism, książek, folderów i plakatów. Twórca plakiet i medali oraz wykonawca modeli rzeźbiarskich.
Muzyk jazzowy (od blisko 45 lat uprawia jazz tradycyjny), band leader zespołu DIXIE WARSAW JAZZMEN, korektor instrumentów strunowych.

Wiadomości

Wielkanocnych kart – sprzed lat – urok (nie tylko) świąteczny
Dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym i jednocześnie najstarszym świętem poświęconym zmartwychwstaniu Chrystusa. Nawiązuje do święta żydowskiego Pesach i przypada na pierwszą niedz...
Bożonarodzeniowe karty świąteczne - odrobina historii, okruch symboliki
Świętom Bożego Narodzenia towarzyszy przeszło stuletnia tradycja wysyłania kart pocztowych z życzeniami.
Choinka, gwiazdka, jasełka, kolędy i kolędnicy, Wigilia, opłatek ...
1 2

Multimedia