Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Dorota Całek
sopranistka
Urodziła się w Warszawie i tu podjęła studia muzyczne. Dyplom ukończenia Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie śpiewu prof. Haliny Słonickiej otrzymała w 1994 roku. Była słuchaczką Kursów Mistrzowskich, m.in.: Edith Mathis /Luzerna/, Elly Ameling /Wiedeń/, Ryszarda Karczykowskiego /Warszawa i Duszniki/.
Zadebiutowała rolą Zuzanny w dyplomowym przedstawieniu „Wesela Figara” W. A. Mozarta na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, po którym została przyjęta do zespołu solistów tego teatru. Występowała w nim w operach takich kompozytorów jak: C. Monteverdi, F. Caccini, S. Landi, G. B. Lully, B. Galuppi, D. Cimarosa, G. Rossini, L. Janaczek, B. Matuszczak.
Z zespołem WOK śpiewała we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Rosji oraz na Festiwalu Al.-Bustan w Libanie.
Współpracowała także z Teatrem Muzycznym Roma ( Diana w „Orfeuszu w piekle” J. Offenbacha ) i Operą Bałtycką w Gdańsku (Hrabina w „Weselu Figara” W. A. Mozarta).
Śpiewaczka wykonuje także repertuar kameralny i oratoryjny; występowała z recitalami pieśni polskich, francuskich i hiszpańskich w Polsce, na Litwie i Ukrainie oraz brała udział w wykonaniu dzieł oratoryjnych ( m.in. „Stabat Mater” G. B. Pergolesiego na Koncercie Wielkopostnym w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz III Symfonii M. Góreckiego w Studiu S1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie i Filharmonii Krakowskiej ).
W 2000 r. wzięła udział w międzynarodowym projekcie: „Opera for four
buses” z muzyką Krzysztofa Knittla ( prapremiera odbyła się w Berlinie ), a w 2002 r. w Gali Moniuszkowskiej w Operze Lwowskiej.
Za swój największy sukces śpiewaczka uważa rolę Kościelnichy w pierwotnej wersji „Jenufy” Leoša Janačka, wystawionej w Warszawskiej Operze Kameralnej w 2004 r.
W 2002 r. brała udział w nagraniu płyty: „Jezu, ufam Tobie” z muzyką Romualda Twardowskiego, w 2005 r. nagrała pieśni tego kompozytora dla Polskiego Radia , zaś w 2008 r. wystąpiła w prawykonaniu jego pieśni na Festiwalu Zbigniewa Herberta : „Muzyka słów” w Gdańsku.

Zobacz też

Evelyn Herlitzius
Evelyn Herlitzius
sopranistka
Jolanta Kaufman
Jolanta Kaufman
sopranistka
Joanna Woś
Joanna Woś
sopranistka
Evija Martinsone
Evija Martinsone
sopranistka
Amanda Hall
Amanda Hall
sopranistka
Aleksandra Kurzak
Aleksandra Kurzak
sopranistka