Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Agata Sapiecha
skrzypaczka
Skrzypaczka, urodzona 28 kwietnia 1958 w Warszawie.

Po otrzymaniu dyplomu w warszawskiej Akademii Muzycznej oraz stażu w Konserwatorium Moskiewskim u Oleha Krysy wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych kursach interpretacji muzyki dawnej. W latach 1993-97 studiowała w klasie Simona Standage'a w Dresdner Akademie für Alte Musik, którą ukończyła z dyplomem.

Jest założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu Il Tempo, dla potrzeb którego rekonstruuje głosy i opacowuje wykonywane utwory. Na zamówienie Polskiego Radia nagrała na kopiach instrumentów średniowiecznych improwizacje inspirowane grą polskich skrzypków ludowych.

Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi zespołami i solistami, szczególnie z Simonem Standagem - tak w repertuarze zespołu Il Tempo, jak i w cyklu koncertów duetów skrzypcowych "Barokowy dialog". Występuje również jako solistka. Przez wiele lat z zespołem Ars Nova wykonywała muzykę średniowiecza i renesansu na rebeku, fideli i mazankach. Bierze udział w znaczących festiwalach w Polsce i na świecie. Nagrywa dla radia i telewizji oraz firm fonograficznych. Od 1992 prezentuje swoje własne programy na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Agata Sapiecha od 1996 kieruje Międzywydziałowym Studium Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Warszawie, prowadząc jednocześnie klasę skrzypiec barokowych i orkiestrę barokową.

Jest założycielką, dyrektorem i wykładowcą Międzynarodowych Letnich Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie. W 1999 założyła Fundację Concert Spirituel, której zadaniem jest wspomaganie i promowanie inicjatyw muzycznych z zakresu interpretacji muzyki dawnej zgodnie z założeniami epoki. Sprawuje w niej funkcję przewodniczącej Rady Programowej.

Agata Sapiecha jest zapraszana do jury konkursów muzyki dawnej i kameralnej w Polsce i na świecie (m.in. Festiwal Flandryjski w Brugii, Schola Cantorum w Kaliszu, Githaralia w Przemyślu). Do 2000 pełniła funkcję wiceprezesa Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej. Jest także członkiem Zarządu Central European Festival's Early Music Association.

W 2000 i 2001 była nominowana do "Paszportu" tygodnika "Polityka" w kategorii "muzyka".

Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Związek Kompozytorów Polskich

Zobacz też

Anna Wandtke
Anna Wandtke
skrzypaczka
Grzegorz Lalek
Grzegorz Lalek
skrzypek
Kerstin Dill
Kerstin Dill
skrzypaczka
Agata Szymczewska
Agata Szymczewska
skrzypaczka
Stefan Gąsieniec
Stefan Gąsieniec
kompozytor, pianista, skrzypek
Artur Banaszkiewicz
Artur Banaszkiewicz
kompozytor, skrzypek