Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Agata Sapiecha
skrzypaczka
Skrzypaczka, urodzona 28 kwietnia 1958 w Warszawie.

Po otrzymaniu dyplomu w warszawskiej Akademii Muzycznej oraz stażu w Konserwatorium Moskiewskim u Oleha Krysy wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych kursach interpretacji muzyki dawnej. W latach 1993-97 studiowała w klasie Simona Standage'a w Dresdner Akademie für Alte Musik, którą ukończyła z dyplomem.

Jest założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu Il Tempo, dla potrzeb którego rekonstruuje głosy i opacowuje wykonywane utwory. Na zamówienie Polskiego Radia nagrała na kopiach instrumentów średniowiecznych improwizacje inspirowane grą polskich skrzypków ludowych.

Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi zespołami i solistami, szczególnie z Simonem Standagem - tak w repertuarze zespołu Il Tempo, jak i w cyklu koncertów duetów skrzypcowych "Barokowy dialog". Występuje również jako solistka. Przez wiele lat z zespołem Ars Nova wykonywała muzykę średniowiecza i renesansu na rebeku, fideli i mazankach. Bierze udział w znaczących festiwalach w Polsce i na świecie. Nagrywa dla radia i telewizji oraz firm fonograficznych. Od 1992 prezentuje swoje własne programy na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Agata Sapiecha od 1996 kieruje Międzywydziałowym Studium Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Warszawie, prowadząc jednocześnie klasę skrzypiec barokowych i orkiestrę barokową.

Jest założycielką, dyrektorem i wykładowcą Międzynarodowych Letnich Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie. W 1999 założyła Fundację Concert Spirituel, której zadaniem jest wspomaganie i promowanie inicjatyw muzycznych z zakresu interpretacji muzyki dawnej zgodnie z założeniami epoki. Sprawuje w niej funkcję przewodniczącej Rady Programowej.

Agata Sapiecha jest zapraszana do jury konkursów muzyki dawnej i kameralnej w Polsce i na świecie (m.in. Festiwal Flandryjski w Brugii, Schola Cantorum w Kaliszu, Githaralia w Przemyślu). Do 2000 pełniła funkcję wiceprezesa Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej. Jest także członkiem Zarządu Central European Festival's Early Music Association.

W 2000 i 2001 była nominowana do "Paszportu" tygodnika "Polityka" w kategorii "muzyka".

Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Związek Kompozytorów Polskich