Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Ewa Kasprzyk
Ewa Kasprzyk
Ewa Kasprzyk
aktorka
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1985). Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.

Po ukończeniu szkoły aktorskiej dołączyła do zespołu gdańskiego Teatru Wybrzeże, w którym występowała przez kolejnych szesnaście lat, do 2000 roku. W tym czasie zagrała w przedstawieniach m. in. Kazimierza Kutza Batałajkin i spółka, Stanisława Różewicza Sztukmistrz z Lublina według Singera i Mikołaja Grabowskiego Stąd do Ameryki, a także Krzysztofa Babickiego i Barbary Sass. Do największych osiągnięć aktorki z tego okresu zalicza się główne role w Antioniuszu i Kleopatrze Szekspira (Kleopatra), Tutam Shaeffera (Ona), Trzech siostrach Czechowa (Olga) i Dwojgu na huśtawce Gibsona (Ona). W 2000 roku przeniosła się do warszawskiego Teatru Kwadrat, słynącego z repertuaru komediowego i farsowego.W roku 1985 zadebiutowała w filmie w wieku dwudziestu ośmiu lat, rolą zaradnej Kwiryny w Dziewczętach z Nowolipek Barbary Sass. Niedługo potem możliwości aktorki na różne sposoby wykorzystał Roman Załuski. W dramacie Głód serca (1986). Ewa Kasprzyk wcieliła się w postać nieufnej matki, samotnie wychowującej syna. Jeszcze inaczej zaprezentowała się w jego komediach - w Koglu-Moglu (1988) była histeryczną Wolańską, a w Komedii małżeńskiej (1993) Marią, kurą domową, która decyduje się na porzucenie rodziny i rozpoczęcie samodzielnej kariery w Warszawie.

W latach 90. ograniczyła występy w filmie, skupiając się na pracy teatralnej. W tym czasie zagrała kilka drugoplanowych ról, m.in. w serialu Radio Romans.

W 1998 roku znalazła się w obsadzie telenoweli Złotopolscy, która wkrótce zyskała olbrzymią popularność wśród masowej widowni. Rola Ilony Clark-Kowalskiej - zdecydowanej, silnej, pewnej siebie, nowoczesnej, dojrzałej kobiety - była zapowiedzią nowego typu postaci, które następnie powtórzyła w Karierze Nikosia Dyzmy (2002) i Warszawie (2003) oraz produkcjach telewizyjnych Magdzie M. i Codziennej 2 m 3.

Na nieco innym biegunie znajdują się jej role w skromnych, ambitnych filmach, najczęściej u młodych debiutantów. W komedii lirycznej Cudownie ocalony (2004) z dużą dozą autoironii zagrała starą prostytutkę-oszustkę Lolę Katafalk, pojawiła się również u Marcina Wrony w Człowieku magnesie (2001).

Do najważniejszych aktorskich dokonań Kasprzyk należy rola niezrównoważonej, egzaltowanej, rozczarowanej gwiazdy, zafascynowanej Violettą Villas, która swoje niespełnione ambicje artystyczne próbuje zrekompensować posyłając córkę na konkursy i przesłuchania, w Bellissimie (2000) Artura Urbańskiego. Kreacja spotkała się z dobrymi recenzjami krytyków oraz uznaniem jurorów XXVI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego w Wenecji gdzie przyznano jej nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą dla najlepszej aktorki. Równocześnie występuje w odważnych monodramach. Krytyka wysoko oceniła jej tytułową rolę w Patty Diphusa, teatralnej adaptacji jednego z opowiadań Pedro Almodovara. W przedstawieniu prezentowanym m.in. na scenie Teatru Polonia i w warszawskim klubie Le Madame wcieliła się w postać światowej gwiazdy porno. W 2006 roku zagrała Marilyn Monroe w Marilyn i papież. Listy między piekłem a niebem.

źródło: www.teatrkwadrat.pl

Instytucje


Zobacz też

Magda Umer
Magda Umer
aktorka, reżyser teatralny, reżyser telewizyjny
Jan Kochanowski
Jan Kochanowski
aktor
Beata Bójko
Beata Bójko
aktorka
Tomasz Tyndyk
Tomasz Tyndyk
aktor
Aleksander Trąbczyński
Aleksander Trąbczyński
aktor
Mateusz Lisiecki
Mateusz Lisiecki
aktor

Wiadomości

Przełom w moherze dzierganym włóczką przaśno-delikatną
"Berek", ostatnia powieść Marcina Szczygielskiego, spotkała się z czytelniczymi reakcjami (nie ma tu co unikać pokutujących w powszechnej świadomości określeń!) tak odmiennymi, jak...
Perfekcyjna podmianka słoiczków – śmiech do „Kwadratu”
Perfect Day... „Bo w taki dzień jak ten sprawiasz, że chce mi się żyć...” – wyznawał (w popularnej w latach 90. ubiegłego już wieku piosence) jej autor, amerykański rockman ...