Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Ewa Kasprzyk
Ewa Kasprzyk
Ewa Kasprzyk
aktorka
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1985). Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.

Po ukończeniu szkoły aktorskiej dołączyła do zespołu gdańskiego Teatru Wybrzeże, w którym występowała przez kolejnych szesnaście lat, do 2000 roku. W tym czasie zagrała w przedstawieniach m. in. Kazimierza Kutza Batałajkin i spółka, Stanisława Różewicza Sztukmistrz z Lublina według Singera i Mikołaja Grabowskiego Stąd do Ameryki, a także Krzysztofa Babickiego i Barbary Sass. Do największych osiągnięć aktorki z tego okresu zalicza się główne role w Antioniuszu i Kleopatrze Szekspira (Kleopatra), Tutam Shaeffera (Ona), Trzech siostrach Czechowa (Olga) i Dwojgu na huśtawce Gibsona (Ona). W 2000 roku przeniosła się do warszawskiego Teatru Kwadrat, słynącego z repertuaru komediowego i farsowego.W roku 1985 zadebiutowała w filmie w wieku dwudziestu ośmiu lat, rolą zaradnej Kwiryny w Dziewczętach z Nowolipek Barbary Sass. Niedługo potem możliwości aktorki na różne sposoby wykorzystał Roman Załuski. W dramacie Głód serca (1986). Ewa Kasprzyk wcieliła się w postać nieufnej matki, samotnie wychowującej syna. Jeszcze inaczej zaprezentowała się w jego komediach - w Koglu-Moglu (1988) była histeryczną Wolańską, a w Komedii małżeńskiej (1993) Marią, kurą domową, która decyduje się na porzucenie rodziny i rozpoczęcie samodzielnej kariery w Warszawie.

W latach 90. ograniczyła występy w filmie, skupiając się na pracy teatralnej. W tym czasie zagrała kilka drugoplanowych ról, m.in. w serialu Radio Romans.

W 1998 roku znalazła się w obsadzie telenoweli Złotopolscy, która wkrótce zyskała olbrzymią popularność wśród masowej widowni. Rola Ilony Clark-Kowalskiej - zdecydowanej, silnej, pewnej siebie, nowoczesnej, dojrzałej kobiety - była zapowiedzią nowego typu postaci, które następnie powtórzyła w Karierze Nikosia Dyzmy (2002) i Warszawie (2003) oraz produkcjach telewizyjnych Magdzie M. i Codziennej 2 m 3.

Na nieco innym biegunie znajdują się jej role w skromnych, ambitnych filmach, najczęściej u młodych debiutantów. W komedii lirycznej Cudownie ocalony (2004) z dużą dozą autoironii zagrała starą prostytutkę-oszustkę Lolę Katafalk, pojawiła się również u Marcina Wrony w Człowieku magnesie (2001).

Do najważniejszych aktorskich dokonań Kasprzyk należy rola niezrównoważonej, egzaltowanej, rozczarowanej gwiazdy, zafascynowanej Violettą Villas, która swoje niespełnione ambicje artystyczne próbuje zrekompensować posyłając córkę na konkursy i przesłuchania, w Bellissimie (2000) Artura Urbańskiego. Kreacja spotkała się z dobrymi recenzjami krytyków oraz uznaniem jurorów XXVI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego w Wenecji gdzie przyznano jej nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą dla najlepszej aktorki. Równocześnie występuje w odważnych monodramach. Krytyka wysoko oceniła jej tytułową rolę w Patty Diphusa, teatralnej adaptacji jednego z opowiadań Pedro Almodovara. W przedstawieniu prezentowanym m.in. na scenie Teatru Polonia i w warszawskim klubie Le Madame wcieliła się w postać światowej gwiazdy porno. W 2006 roku zagrała Marilyn Monroe w Marilyn i papież. Listy między piekłem a niebem.

źródło: www.teatrkwadrat.pl

Instytucje


Zobacz też


Wiadomości

Przełom w moherze dzierganym włóczką przaśno-delikatną
"Berek", ostatnia powieść Marcina Szczygielskiego, spotkała się z czytelniczymi reakcjami (nie ma tu co unikać pokutujących w powszechnej świadomości określeń!) tak odmiennymi, jak...
Perfekcyjna podmianka słoiczków – śmiech do „Kwadratu”
Perfect Day... „Bo w taki dzień jak ten sprawiasz, że chce mi się żyć...” – wyznawał (w popularnej w latach 90. ubiegłego już wieku piosence) jej autor, amerykański rockman ...