Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Janusz Gajos
Janusz Gajos
fot: Andrzej Georgiew; źródło: Teatr Narodowy
aktor
Janusz Gajos (ur. 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej) – polski aktor teatralny i filmowy. Profesor sztuki teatralnej.

W 11 roku życia zamieszkał wraz z rodzicami w Będzinie, gdzie ukończył szkołę podstawową, zdał maturę w III Liceum Ogólnokształcącym (1957) noszącym dziś imię Cypriana Kamila Norwida. Tam też w szkolnej inscenizacji Pana Tadeusza odkrył w sobie miłość do sceny. Uczył się zawodu i rozumienia sztuki w Teatrze Dzieci Zagłębia pod opieką Jana Dormana, kilkakrotnie starając się o przyjęcie do Szkoły Teatralnej w Łodzi i Krakowie, ciągle bez powodzenia. Odbył służbę wojskową (1960–1961).

Studiował na Wydziale Aktorskim PWSFTiT w Łodzi (1961–1965), dyplom uzyskał w 1971. Debiutował w filmie Marii Kaniewskiej "Panienka z Okienka" w roli Pietrka (1964). Aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, teatrów warszawskich (Komedia, Polski, Kwadrat i Dramatyczny) (od 1970), Teatru Powszechnego w Warszawie (od 1985), Teatru Narodowego w Warszawie (2003). Wykładowca PWSFTiT w Łodzi (od 2003). Od 2006 roku Członek Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Wystąpił w roli Tureckiego w odcinkach Kabaretu Olgi Lipińskiej oraz w skeczach telewizyjnego programu specjalnego Kabaretu Dudek pt. W telewizyjnej kawiarni. Nagrodzony Orłem 2007 Polskiej Akademii Filmowej za rolę Brata Zdrówko w filmie Jasminum (marzec 2007).

Laureat Wiktora 2007 w kategorii Najpopularniejszy aktor telewizyjny.

Zajmuje się również fotografią, pierwszą wystawę swoich zdjęć zorganizował w Katowicach (2002).

Instytucje


Zobacz też

Elżbieta Kępińska
Elżbieta Kępińska
aktorka
Georgi Angiełow
Georgi Angiełow
aktor
Elżbieta Kijowska
Elżbieta Kijowska
aktorka
Aneta Zając
Aneta Zając
aktorka
Jerzy Trela
Jerzy Trela
aktor
Emilian Kamiński
Emilian Kamiński
aktor, reżyser teatralny

Wiadomości

„Diament Trójki” dla Janusza Gajosa. Finał „Talentów Trójki”
8 czerwca odbędzie się finał szóstej edycji konkursu „Talenty Trójki” dla młodych twórców. Podczas gali w siedzibie Programu 3 przy Myśliwieckiej 3/5/7 w W...