Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Anna Seniuk
Anna Seniuk
fot: Andrzej Georgiew; źródło: Teatr Narodowy
aktorka
Anna Seniuk (ur. 17 listopada 1942 w Stanisławowie) – polska aktorka teatralna i filmowa.

Dzieciństwo spędziła w Zatorze pod Oświęcimiem, później w Krakowie, gdzie uczęszczała do żeńskiego liceum, a następnie podjęła studia w szkole teatralnej, choć początkowo myślała o studiach z zakresu konserwacji zabytków bądź historii sztuki.

W 1964 ukończyła PWST w Krakowie i zadebiutowała na scenie rolą Irmy w Wariatce z Chaillot J. Giraudoux w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. W latach 1964-1970 była aktorką Starego Teatru w Krakowie. Następnie wchodziła w skład zespołów Teatru Ateneum (1970-1974, 1991-2003), Teatru Powszechnego w Warszawie (1977-1982) i Teatru Polskiego (1982-1991). Od roku 2003 występuje w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Występowała także w Teatrze Telewizji, w filmach i w licznych serialach. Niezapomnianą kreację aktorską Madzi Karwowskiej stworzyła w jednym z najpopularniejszych polskich seriali telewizyjnych: Czterdziestolatku i Czterdziestolatku 20 lat później w reżyserii Jerzego Gruzy. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia od lat 70. XX w. Do tej pory zagrała ponad 40 ról radiowych, wśród nich znalazły się także słuchowiska dla dzieci.

Otrzymała wiele nagród. W 1979 została nagrodzona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów II stopnia za kreacje aktorskie. Laureatka Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza - przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr" - za sezon 1991/1992, za rolę Dulskiej w Moralności Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej w Teatrze TV.

Instytucje


Wiadomości

Nagroda im. Ireny Solskiej dla Anny Seniuk
Anna Seniuk, aktorka wybitna i uwielbiana, została uhonorowana tegoroczna Nagrodą im. Ireny Solskiej, przyznawana przez polska sekcję AICT (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatraln...
„Nietypowa baba jestem” - spotkanie z Anną Seniuk
Spotkanie z Anną Seniuk na temat książki „Nietypowa baba jestem” odbędzie się 8 lutego 2017r. (środa) o godz. 19.00 w PROMie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23.
/w...
1 2