Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Anna Seniuk
Anna Seniuk
fot: Andrzej Georgiew; źródło: Teatr Narodowy
aktorka
Anna Seniuk (ur. 17 listopada 1942 w Stanisławowie) – polska aktorka teatralna i filmowa.

Dzieciństwo spędziła w Zatorze pod Oświęcimiem, później w Krakowie, gdzie uczęszczała do żeńskiego liceum, a następnie podjęła studia w szkole teatralnej, choć początkowo myślała o studiach z zakresu konserwacji zabytków bądź historii sztuki.

W 1964 ukończyła PWST w Krakowie i zadebiutowała na scenie rolą Irmy w Wariatce z Chaillot J. Giraudoux w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. W latach 1964-1970 była aktorką Starego Teatru w Krakowie. Następnie wchodziła w skład zespołów Teatru Ateneum (1970-1974, 1991-2003), Teatru Powszechnego w Warszawie (1977-1982) i Teatru Polskiego (1982-1991). Od roku 2003 występuje w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Występowała także w Teatrze Telewizji, w filmach i w licznych serialach. Niezapomnianą kreację aktorską Madzi Karwowskiej stworzyła w jednym z najpopularniejszych polskich seriali telewizyjnych: Czterdziestolatku i Czterdziestolatku 20 lat później w reżyserii Jerzego Gruzy. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia od lat 70. XX w. Do tej pory zagrała ponad 40 ról radiowych, wśród nich znalazły się także słuchowiska dla dzieci.

Otrzymała wiele nagród. W 1979 została nagrodzona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów II stopnia za kreacje aktorskie. Laureatka Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza - przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr" - za sezon 1991/1992, za rolę Dulskiej w Moralności Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej w Teatrze TV.

Instytucje


Zobacz też

Przemysław Cypryański
Przemysław Cypryański
aktor
Dariusz Wnuk
Dariusz Wnuk
aktor
Katarzyna Gniewkowska
Katarzyna Gniewkowska
aktorka
Olaf Lubaszenko
Olaf Lubaszenko
aktor, reżyser
Dawid Ogrodnik
Dawid Ogrodnik
aktor
Kalina Jędrusik
Kalina Jędrusik
aktorka, piosenkarka

Wiadomości

Nagroda im. Ireny Solskiej dla Anny Seniuk
Anna Seniuk, aktorka wybitna i uwielbiana, została uhonorowana tegoroczna Nagrodą im. Ireny Solskiej, przyznawana przez polska sekcję AICT (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatraln...
„Nietypowa baba jestem” - spotkanie z Anną Seniuk
Spotkanie z Anną Seniuk na temat książki „Nietypowa baba jestem” odbędzie się 8 lutego 2017r. (środa) o godz. 19.00 w PROMie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23.
/w...
1 2