Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Zdzisław Wardejn
Zdzisław Wardejn
aktor
Absolwent warszawskiej PWST. Karierę aktorską rozpoczął w Zielonej Górze na początku lat 60. Potem pracował w Poznaniu, Krakowie, aż w 1968 roku trafił do Warszawy, gdzie pozostał do dzisiaj. Należał kolejno do zespołów teatrów: Narodowego, Ochoty, Nowego i Dramatycznego, w którym dotąd pracuje. Nigdy jednak nie stronił od występów gościnnych, szczególnie w spektaklach teatrów nieinstytucjonalnych, takich jak poznańska Scena na Piętrze czy warszawski Teatr Szwedzka 2/4. Jak dotąd zagrał około 130 ról na deskach teatrów w całej Polsce, ponad 80 w Teatrze TV i ponad 60 w filmie (nie licząc seriali). Do najważniejszych ról w tym bogatym repertuarze zaliczyć można: tytułowe postacie w „Męczeństwie i śmierci Marata” Petera Weissa (reż. Henryk Tomaszewski, Teatr Polski w Poznaniu, 1967), „Hamlecie” (reż. Jerzy Wróblewski, Teatr Rozmaitości w Krakowie, 1967) i „Makbecie” Williama Shakespeare’a (reż. Andrzej Walden, Teatr Polski w Bydgoszczy, 1999), „Płatonowie” Antoniego Czechowa (reż. Adam Hanuszkiewicz, Teatr Narodowy, 1976), a także role Trieplewa w „Czajce” Antoniego Czechowa (rez. Tadeusz Minc, Teatr Narodowy, 1970), Olega Bajana w „Pluskwie” Włodzimierza Majakowskiego (reż. Konrad Swinarski, Teatr Narodowy, 1975), Chlestakowa w „Rewizorze” Mikołaja Gogola (reż. Roman Kordziński, Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu, 1983), Sawwy Łukicza w „Szkarłatnej wyspie” Michaiła Bułhakowa (reż. Piotr Cieślak, Teatr Dramatyczny w Warszawie, 1995), Franka w „Tomaszu Mannie” Jerzego Łukosza (reż. Aleksander Berlin, Teatr Polski w Bydgoszczy, 1998).
Zdobywca kilku nagród, m.in. za rolę Chlestakowa na XXIII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 1983 roku i Złotej Maski w Bydgoszczy za rolę Franka w 1998 roku.
W LD z powodzeniem gra Ojców: w „111” Tomasza Mana (reż. Redbad Klijnstra), „Absyncie” Magdy Fertacz (reż. Aldona Figura) i „Matce cierpiącej” Tomasza Kaczmarka (reż. Ewelina Pietrowiak).
źródło: www.tat.pl

Zobacz też

Robert Rozmus
Robert Rozmus
aktor, piosenkarz
Marta Ledwoń
Marta Ledwoń
aktorka
Anna Ścigalska
Anna Ścigalska
aktorka, piosenkarka
Wojciech Brzeziński
Wojciech Brzeziński
aktor
Krystian Makston
Krystian Makston
aktor
Ryszard Jabłoński
Ryszard Jabłoński
aktor