Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


William Szekspir (1564 - 1616)
Najwybitniejszy dramatopisarz wszechczasów. Urodził się w Stratford-on-Avon, w geograficznym środku Anglii, w typowo wiejskiej społeczności, w rodzinie zamożnego, poważanego rzemieślnika, radnego miejskiego i urzędnika. Bardzo prawdopodobne, że kształcił się w lokalnym gimnazjum, studiując klasyków łacińskich. W 1582 roku ożenił się z córką farmera, Anne Hathaway, która urodziła mu troje dzieci. W 1594 roku był udziałowcem najsłynniejszej w Londynie kompanii teatralnej, działającej pod patronatem lorda szambelana. Już wtedy miał na swym koncie Komedię omyłek (1592), Dwóch panów z Werony (1594) oraz Stracone zachody miłości (1594). Sława i sukces pozwoliły mu na kupno dużego domu w rodzinnym mieście (tzw. New Place) i sprawiły, że został zaliczony w poczet szlachty, z rodzinną tarczą herbową zatwierdzoną w 1596 roku. Mieszkał jednak w Londynie i partycypował w kosztach budowy „The Globe” – wielkiego teatru na południowym brzegu Tamizy, gdzie wystawiano takie jego arcydzieła, jak m.in. Wieczór Trzech Króli (1599), Hamlet (1600), Otello (1604), Makbet (1605), Król Lear (1605) czy Juliusz Cezar (1599). Około 1610 roku powrócił do swego Stratfordu, nadal tworząc romanse i tragikomedie – Zimową opowieść (1610) oraz Burzę (1611). Tutaj też zmarł. Swój wysiłek twórczy podzielił dość równomiernie między cztery główne, dostępne w dramacie kategorie – tragedię, komedię, kroniki i romanse. (100)

Ul. Williama Szekspira: dz. Bielany, os. Nowy Wawrzyszew, od ul. Wergiliusza do ul. C. Goldoniego.

Zobacz też

Sebastian Skoczylas
Sebastian Skoczylas
malarz
Anna Mucha
Anna Mucha
aktorka
Konrad Skolarski
Konrad Skolarski
pianista
Dariusz Jachimowicz
Dariusz Jachimowicz
kulturoznawca, menedżer kultury
Willy Russell
Willy Russell
dramatopisarz, muzyk
Piotr Wiszniowski
Piotr Wiszniowski
aktor

Wiadomości

„Obiekt” wylądował - Światowy Rok Szekspira na Placu Defilad
Zapraszamy 23 kwietnia o 18.30 na otwarcie instalacji „Szekspir.Obiekt”, którą zaprojektował wybitny scenograf Jerzy Juk-Kowarski.

Moim zamierzeniem jest...
Szekspirowski "Juliusz Cezar" - premiera w Teatrze Powszechnym
23 stycznia Teatr Powszechny zaprezentuje widzom najnowsza premierę - szekspirowskiego "Juliusza Cezara" (w przekładzie Stanisława Barańczaka, w reżyserii Barbary Wysockiej.

1 2 3 4 5