Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Olga Sarzyńska
Olga Sarzyńska
źródło fot: Teatr Ateneum
aktorka
Olga Sarzyńska urodziła się 5 listopada 1984 w Warszawie. W 2007 roku ukończyła Wydział Aktorski warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, posiada także wykształcenie muzyczne (II stopień Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Warszawie w klasie fortepianu; śpiewa sopranem i altem). Od chwili zdobycia dyplomu nieprzerwanie występuje na scenach warszawskich teatrów miejskich i prywatnych.

W latach 2007-2009 Sarzyńska była aktorką Teatru Dramatycznego, gdzie zagrała tytułową rolę w „Iwonie” (reż. P. Cieślak) i mniejszą w spektaklu „Pippi Pończoszanka” (reż. A. Glińska). W międzyczasie wystąpiła w trzech spektaklach reżyserowanych przez Romualda Szejda dla Teatru Scena Prezentacje: „Sarabanda” (2008), „Mewa albo czajka” (2008), „Rozmowa w parku” (2009) oraz w dwóch sztukach w reżyserii Krystyny Jandy dla Teatru Polonia: „Lament na Placu Konstytucji” (2007) i „Bagdad Cafe” (2009). Za rolę w „Lamencie…” otrzymała nagrodę im. Jana Świderskiego przyznawaną przez Związek Artystów Scen Polskich debiutującym aktorom.
Od 2010 roku, obdarzona naturalnymi, rudymi, kręconymi włosami i zielonymi oczami Olga Sarzyńska wciela się w „Anię Zielonego Wzgórza” (reż. K. Stępkowski, Teatr Bajka/Teatr 6. Piętro). W 2011 r. ponownie wystąpiła w Teatrze Polonia – tym razem w głównej roli w spektaklu „Kobieta z widokiem na taras” w reżyserii Stanisława Tyma. W tym samym roku zagrała również główną rolę w musicalu „Nie ma solidarności bez miłości” Teatru Palladium (reż. M. Wojtyszko) oraz postać Lindy w „Gotowanych głowach” Teatru Capitol (reż. K. Dębska). W 2012 roku Sarzyńska wygrała casting do tytułowej roli w spektaklu Teatru Ateneum „Merylin Mongoł” w reżyserii Bogusława Lindy (premiera 21 kwietnia 2012), po której otrzymała propozycję angażu od dyrektora artystycznego Teatru Ateneum, Andrzeja Domalika. W tym samym roku 27-letnia Sarzyńska wystąpiła także w przedstawieniu „Madame” Teatru na Woli (reż. J. Krofta).

Jeszcze przed ukończeniem szkoły teatralnej Olga Sarzyńska miała możliwość pracować z mistrzami teatru i telewizji: Adama Hanuszkiewicza, Mariusza Benoit czy Wojciecha Smarzowskiego. Występowała także w spektaklach Teatru Montownia, Akademii Teatralnej w Warszawie, Towarzystwa Teatrum Warszawa, Fundacji Czarodziejska Kura, Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze oraz Teatru Telewizji.

W telewizji Olgę Sarzyńską można było zobaczyć w mniejszych rolach m.in. w serialach „Czas honoru” (postać Rutki), „Dwie strony medalu” (szermierka Karolina), „Siostry” (siostra Klara) czy „Braciszek” (sprzedawczyni). Aktorka pracuje także dla Teatru Polskiego Radia, a także nagrywa audiobooki. Od lat związana z Kabaretem Macież, z którym w 2009 r. otrzymała Grand Prix Przeglądu Kabaretów PAKA.

Zobacz też

Marta A. Zygadło
Marta A. Zygadło
aktorka
Agnieszka Roszkowska
Agnieszka Roszkowska
aktorka
Hanna Śleszyńska
Hanna Śleszyńska
aktorka, artystka kabaretowa
Lucyna Malec
Lucyna Malec
aktorka
Daniel Colas
Daniel Colas
aktor, dramaturg, reżyser
Andrzej Arciszewski
Andrzej Arciszewski
aktor

Wiadomości

"Nic się nie stało"... - w Ateneum
Jeszcze przed końcem tegorocznego sezonu Teatr Ateneum proponuje widzom - 13 czerwca, na Scenie 61 - premierę sztuki Wacława Holewińskiego „Nic się nie stało”.

Reżys...
Zemsta wypchanej mewy – Akunin przenicowuje Czechowa
Czy stwierdzenie byłego premiera Leszka M., po czym poznać prawdziwego mężczyznę (coś o zaczynaniu i kończeniu) odnosi się również do pisarzy, pojęcia nie mam. Borys Akunin, autor wys...