Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Jan Peszek
Jan Peszek
Jan Peszek
aktor
Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog.


Ukończył krakowską PWST w 1966, w tym samym roku debiutował – na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. W następnych latach pracował m.in. w łódzkim Teatrze Nowym i krakowskim Starym Teatrze, a w ostatnich latach regularnie pojawiał się na scenach warszawskich (Teatr Narodowy i Teatr Rozmaitości). W swoim dorobku ma role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary czy Grzegorza Jarzyny.

Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika Teatr – za sezon 1986/1987, za rolę w Scenariuszu dla trzech aktorów Bogusława Schaeffera w Teatrze STU w Krakowie oraz za rolę Jakuba w przedstawieniu Republika marzeń Brunona Schulza w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

W filmie debiutował już w 1969 w Znakach na drodze, jednak regularnie na ekranach kinowych zaczął się pojawiać dopiero na początku lat 80. Zagrał w kilkudziesięciu polskich filmach, w jego filmografii znajdują się role m.in. w: Był Jazz Falka, Trójkącie Bermudzkim Wójcika, Ferdydurke Skolimowskiego, Śmierci jak kromka chleba Kutza, Łabędzim śpiewie Glińskiego, Ucieczce z kina "Wolność" Marczewskiego i Darmozjadzie polskim Wylężałka.
źródło: Wikipedia

Zobacz też

Waldemar Kownacki
Waldemar Kownacki
aktor
Katarzyna Jamróz
Katarzyna Jamróz
aktorka, piosenkarka
Ewa Iżykowska
Ewa Iżykowska
aktorka, sopranistka
Katarzyna Gruszewska
Katarzyna Gruszewska
aktorka
Łukasz Garlicki
Łukasz Garlicki
aktor, muzyk
Monika Łopuszyńska
Monika Łopuszyńska
aktorka, piosenkarka

Wiadomości

"Kto nas odwiedzi" - premiera w Och Teatrze
Rzecz dzieje się nocą w starym zamku, który odwiedzają duchy. Ta sztuka to dwie brawurowe, popisowe partytury dla dwójki aktorów, a na scenie wspaniałe osobowości Jadwiga Jan...
"Podwójne solo" potrójnego Jubilata - Jan Peszek świętuje w listopadzie w Warszawie
Z okazji tegorocznego jubileuszu Jana Peszka Teatr IMKA zaprasza w listopadzie na trzy wyjątkowe spektakle z udziałem tego wybitnego aktora:

Dzienniki - 24.11 godz. 20.00, 25....