Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Krzysztof Kusiel - Moroz
Krzysztof Kusiel - Moroz
Krzysztof Kusiel-Moroz
muzyk, dyrygent
Ukończył warszawską Akademię Muzyczną w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Stanisława Wisłockiego. Studiował także dyrygenturę chóralną pod kierunkiem prof. Ryszarda Zimaka. Od roku 1990 jest związany z macierzystą uczelnią jako pedagog (obecnie na stanowisku profesora zwyczajnego na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca), gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej, zespoły wokalne i instrumentalne oraz uczelniany Chór Mieszany.

W kadencji 2003–2005 sprawował kierownictwo Katedry Dyrygentury Chóralnej. W latach 1994–1999 był kierownikiem artystycznym Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”. Od roku 1990 jest dyrygentem i dyrektorem artystycznym Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego przy UMFC, z którym odnosi sukcesy na wielu krajowych i międzynarodowych scenach muzycznych.
Dyrygował wieloma polskimi orkiestrami, m.in. Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Bydgoskiej i Opolskiej, Polską Orkiestrą Radiową, orkiestrami Sinfonia Varsovia i Sinfonia Iuventus, Orkiestrą UMFC, a za granicą m.in. Kristiansand Orkestr w Norwegii, Oldenburg Rathausmusik Orchester i Japan Youth Orchestra.

Jako chórmistrz wielokrotnie występował na festiwalu Wratislavia Cantans, koncertował także za granicą: w krajach Beneluxu, Niemczech, Francji, na Litwie, Łotwie, a poza Europą – w Japonii, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Wiele z wyżej wymienionych koncertów było transmitowanych przez stacje telewizyjne i radiowe.

W dorobku dyrygenta znajduje się ponad 20 płyt CD i DVD zarejestrowanych i wydanych przez takie wytwórnie, jak: Naxos, Bridge, CD Accord, Dux (nagranie oratorium Star Child Crumba otrzymało nagrodę Grammy Award za rok 2001). Artysta może się także poszczycić dorobkiem kompozytorskim, na który składają się m.in.: 2 symfonie, koncert fortepianowy, utwory chóralne i mniejsze kompozycje kameralne.
Artysta zasiada w jury licznych krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych i dyrygenckich, prowadzi też warsztaty dla dyrygentów chórów w Polsce i za granicą.

życiorys BK UMFC 2013

Zobacz też

Richard Berkeley
Richard Berkeley
muzyk, pedagog, redaktor programów radiowych
Paweł Szymański
Paweł Szymański
kompozytor, muzyk
George Clinton
George Clinton
muzyk
Maciej Trifonidis
Maciej Trifonidis
kompozytor, muzyk, producent, realizator dźwięku
Leszek Potasiński
Leszek Potasiński
gitarzysta, muzyk, pedagog
Piotr Dąbrówka
Piotr Dąbrówka
muzyk, wokalista