Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Andrzej Jagodziński
pianista, kompozytor, aranżer
www.jagodzinski.art.pl
Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni. W latach 1975 - 1980 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Punktem zwrotnym w jego karierze był rok 1979 kiedy to - jako pianista otrzymał nagrodę w konkursie Old Jazz Meeting "Złota Tarka". Od tego momentu związał się całkowicie z jazzem i fortepianem.

Andrzej Jagodziński w swym dorobku artystycznym ma występy i nagrania z wieloma polskimi zespołami jazzowymi - m. in Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartet Janusza Muniaka, Big Warsaw Band, Quintessence, "Czwartet" Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1987 roku jest stałym akompaniatorem Ewy Bem.
W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra - Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.

W roku 1993 stworzył zespół firmowany swoim nazwiskiem - Andrzej Jagodziński Trio.

W roku 1994 ukazała się płyta Tria - Chopin, która uznana została przez czytelników pisma Jazz Forum za płytę roku 1994, otrzymała nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego - Fryderyk '94 oraz laur Melomani '94 - nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej.

Andrzej Jagodziński nagrodzony został również nagrodą Programu Trzeciego Polskiego Radia - Mateusz '94 za "Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce"

W ostatnim czasie swoje Trio zaangażował do nowatorskiego projektu - koncertu polskiej muzyki jazzowej w opracowaniu klasycznym z orkiestrą smyczkową oraz wybitnymi artystami polskiej sceny: Grazyną Auguścik, Jadwigą Kotnowską i Henrykiem Miśkiewiczem.

Program ten przedstawiony został już m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W tej samej sali występowali z Anetą Łastik oraz Januszem Stroblem z utworami z płyty "Rosyjskie (Cwietajewa, Lermontow, Okudżawa, Wysocki...).

Trio Andrzeja Jagodzińskiego w uznaniu sprzedaży płyty Chopin once more zostało nagrodzone w roku 2000 Złotą Płytą.

Z włoskim pianistą Giovannim Mirabassi zespół współpracuje od 2002 roku grając koncerty na całym świecie. W roku 2003 nagrana została płyta Giovanni Mirabassi & Andrzej Jagodziński Trio, która wydana także w Japonii przez długi czas utrzymywała się tam na najwyższych pozycjach w sprzedaży płyt jazzowych. W roku 2006 równolegle w Polsce i Japonii ukazała się kolejna płyta C-minor nagrana w tym samym składzie.

Andrzej Jagodziński w roku 2005 jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.

Jako akordeonista Jagodziński współpracuje rownież z Januszem Stroblem, ich wspólne dokonania zostały utrwalone na wydanej przez Polskie Radio płycie Wierny sobie.

Od roku 2004 Andrzej Jagodziński stale współpracuje z Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem w projekcie Straszni Panowie Trzej, jazzowych opracowaniach piosenek z Kabaretu Starszych Panów.

W roku 2005 Andrzej Jagodziński został uhonorowany przez Ministra Kultury Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

źródło: www.jagodzinski.art.pl

Zobacz też

Wojciech Kubica
Wojciech Kubica
pianista
Jolanta Mórawska
Jolanta Mórawska
kompozytorka, muzyk, poetka
Sławomir Uniatowski
Sławomir Uniatowski
autor tekstów, kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista
Ewa Pelwecka
Ewa Pelwecka
pianistka
Edward Sielicki
Edward Sielicki
kompozytor
Jarosław Bothur
Jarosław Bothur
kompozytor, saksofonista