Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Peter Handtke
pisarz, dramaturg
Peter Handke (ur. 6 grudnia 1942 w Griffen w Austrii) – austriacki pisarz i tłumacz.


W latach 1944-1948 Peter Handke mieszkał wraz z matką (Słowenką z austriackiej Karyntii) w Berlinie Wschodnim, potem przeprowadzili się z powrotem do Griffen. Pogłębiający się alkoholizm ojczyma, Brunona Handke, berlińskiego tramwajarza i zaściankowość prowincjonalnego Griffen były źródłem późniejszego buntu przeciwko panującym ograniczeniom i zwyczajom.

Mając dwanaście lat, w 1954 roku, trafił do internatu dla chłopców katolicko-humanistycznego gimnazjum Tanzenberg. W tym okresie opublikował swoje pierwsze teksty, w czasopiśmie "Pochodnia" redagowanym przez mieszkańców bursy. Od 1959 uczył się w Klagenfurcie, zdał tam w 1961 roku maturę i zaraz potem rozpoczął studia prawnicze w Grazu. Pierwsze sukcesy literackie sprawiły, że przyłączył się do "Forum Stadtpark" grupy z Grazu i po przyjęciu do druku przez wydawnictwo Suhrkamp powieści Szerszenie w 1965 roku porzucił studia, by całkowicie poświęcić się pisarstwu.

Prowokacyjną sztuką Lżenie publiczności udało się Handkemu w 1966 roku zyskać uznanie na spotkaniu "Grupy 47" w Princeton. Był członkiem-założycielem frankfurckiego Wydawnictwa Autorów w 1969 roku i w latach 1973-1977 członkiem Stowarzyszenia Autorów w Grazu. W latach 80. podróżował m.in. po Alasce, Japonii i Jugosławii. Wydana w 1996 roku jako relacja z podróży Podróż zimowa nad Dunaj, Sawę, Morawę i Drinę albo sprawiedliwość dla Serbii (Eine winterliche Reise zu den Flüssen Donau, Save, Morawa und Drina oder Gerechtigkeit für Serbien), w której również Serbowie przedstawieni są jako ofiary wojny domowej, wywołała i wywołuje do dziś liczne kontrowersje. W 2005 roku postawiony przed trybunałem ONZ w Hadze były serbski prezydent, Slobodan Milošević, powołał Handkego jako świadka obrony. Pisarz odmówił, niemniej napisał esej Die Tablas von Daimiel, którego podtytuł brzmi "Zakamuflowana wypowiedź świadka w procesie przeciwko Slobodanowi Miloševićowi".

Handke po pobycie w Grazu mieszkał w Düsseldorfie i Berlinie, potem w Kronbergu, w USA (1978-1979), Salzburgu (1979-1988), a od 1991 w Chaville pod Paryżem (Francja), a okresowo także w Salzburgu. Ma dorosłą córkę (Amina Handke, ukończyła studia malarskie i w zakresie sztuki medialnej), od 2001 żyje z aktorką Katją Flint

Zobacz też

Ewa Gudrymowicz-Schiller
Ewa Gudrymowicz-Schiller
pisarka
Serhij Żadan
Serhij Żadan
działacz społeczno-polityczny, pisarz, tłumacz
Janina Porazińska
Janina Porazińska
pisarka, poetka
Robin Hawdon
Robin Hawdon
aktor, dramaturg
Magdalena Ruta
Magdalena Ruta
pisarka
Jeremi Przybora
Jeremi Przybora
aktor, autor tekstów, dziennikarz, pisarz

Zobacz też