Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Klaudiusz Baran
akordeonista, bandoneonista
www.klaudiuszbaran.art.pl
Urodził się w Przemyślu. W 1995 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Jurka. Jako stypendysta rządu francuskiego kontynuował studia w Conservatoire Paul Dukas w Paryżu w klasie prof. Maxa Bonnaya.

Jest zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego w Katowicach (1993) oraz międzynarodowych konkursów akordeonowych w Castelfidardo i Paryżu (1997).

Uczestniczył w wielu festiwalach, takich jak „Warszawska Jesień” „Koncert Roku” w Warszawie, Bydgoski Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych, „Forum Lutosławskiego” w Warszawie, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Musica Moderna” w Łodzi, Festiwal Muzyki Akordeonowej w Kragujevcu (Serbia), „Bajan i bajaniści” w Moskwie, „Bravo Maestro” w Kąśnej Dolnej, „Skrzyżowanie Kultur” w Warszawie, „Dialog Czterech Kultur” w Łodzi, „EXPO 2008” w Saragossie, Festiwal Muzyki Akordeonowej w Petersburgu, „Sezon Kultury Polskiej” w Rosji, „Tango Festival y Mundial de Baile” w Buenos Aires i wielu innych.

Jako solista koncertował z orkiestrami wszystkich polskich zespołów filharmonicznych Orkiestrą Polskiego Radia AMADEUS, Tarnowską Orkiestrą Kameralną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii we Władymirze, Lwowską Orkiestrą AKADEMIA, z Orkiestrą Polskiego Radia, Orkiestrą AUKSO oraz z zespołami Capella Bydgostiensis, Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Camerata Academia, Capella Premisliensis, Orkiestra Vratislavia, Fresco Sonare, Dresdner Philharmoniker, Philharmonie Greiz-Reichenbach, Philharmonie Meinengen.

Występował z dyrygentami tej miary, co Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Wojciechowski, Reinbert de Leeuv, Agnieszka Duczmal, Michał Nesterowicz, Stefan Fraas, Reinhold Petersen, Zsolt Hamar, Jiri Malata, Charles Oliveri-Munroe, Adam Klocek, Zygmunt Rychert, Lucas Vis, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Krzysztof Urbański, Daniel Raiskin, Stefanos Tsialis, Mirosław Skoryk, Hector Guzman.

Współpracował z takimi artystami, jak: Roby Lakatos, Ivan Monighetti, Julius Berger, Susana Moncayo von Hase, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Andrzej Bauer, Michał Nagy, Wadim Brodski, Waldemar Malicki, Paweł Gusnar, Royal String Quartet, Kwartet Bell'Arte,

W 2009 roku miał okazję wykonać Siedem słów Chrystusa na krzyżu Sofii Gubaiduliny w obecności kompozytorki.

Jest członkiem i założycielem zespołów Machina del Tango, DesOrient i Tangata Quintet (dwukrotna nominacja do nagrody Fryderyk: 2004 i 2005).

Występował solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i za granicą (Francja, Włochy, Austria, Ukraina, Rosja, Hiszpania, Czechy, Niemcy, Serbia, Słowacja, Litwa, Estonia, Wielka Brytania, Białoruś, Norwegia, Chiny, Argentyna).

Artysta jest zapraszany do udziału w międzynarodowych kursach interpretacji muzycznej (Polska, Francja, Serbia).

W 2003 roku ukazała się jego pierwsza autorska płyta nagrana dla wytwórni SonyClassical z solowymi i kameralnymi dziełami Astora Piazzolli, która otrzymała w 2003 roku nagrodę Fryderyk w kategorii Najlepszy album – muzyka kameralna. Artysta dokonał także licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej.

Jest pedagogiem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina gdzie w latach 2002–2005 pełnił funkcję kierownika Międzyuczelnianej Katedry Akordeonistyki, od 2008 – Prodziekana, a następnie Dziekana Wydziału Instrumentalnego, zaś w kadencji 2012–1016 będzie pełnił obowiązki rektora ds. artystycznych.

źródło: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, 2012

Zobacz też

Lucas Thebaut
Lucas Thebaut
akordeonista
Jarosław Gałuszka
Jarosław Gałuszka
akordeonista
Robert Kusiołek
Robert Kusiołek
akordeonista
Robert Kuśmierski
Robert Kuśmierski
akordeonista
Tomasz Ostaszewski
Tomasz Ostaszewski
akordeonista
Olga Mieleszczuk
Olga Mieleszczuk
akordeonistka, pieśniarka