Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Andrzej Grabowski
aktor
Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1974). Jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego pokolenia. Posiada wszechstronny dorobek artystyczny, role teatralne, filmowe, telewizyjne oraz role w filmach dubbingowanych.

Pierwszy sukces osiągnął rolą w spektaklu Przepraszam, czy tu biją? Marka Piwowskiego w reżyserii Ryszarda Smożewskiego w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie (1976), za którą otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu SPATiF.

Od wielu lat związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie występował m.in. w spektaklach Brat naszego Boga Karola Wojtyły w reżyserii Krystyny Skuszanki (1980), Irydion Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (1983), Na zachód od Shannon Martina McDonagh’a w reżyserii Katarzyny Deszcz (2001, Nagroda I Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu), Chory z urojenia Molière’a w reżyserii Giovanniego Pampiglione (2002) oraz Zemsta Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego (2004).

Współpracował z Teatrem STU, grając w sztukach Bogusława Schaeffera Scenariusz dla trzech aktorów (1987) i Kwartet dla czterech aktorów (1991) w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (Nagroda XXII Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie i XXVI Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu) oraz Audiencja V, którą sam wyreżyserował (Grand Prix XX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora, Toruń 1986).

W Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego zagrał m.in. role Janosika w Janosiku, czyli na szkle malowanym Ernesta Brylla w reżyserii Henryka Dudy (1977), Petrukia w Poskromieniu złośnicy Williama Shakespeare’a w reżyserii Juliana Visy (1978), a w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie stworzył m.in. kreacje Jaśka w Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy (1991) czy Tybalda de la Jacquiere i Zoto w Rękopisie znalezionym w Saragossie Jana Potockiego w reżyserii Tadeusza Bradeckiego (1992).

Stworzył wiele wybitnych ról filmowych i telewizyjnych. Ma na swoim koncie trzydzieści ról w Teatrze Telewizji, m.in. Kowal w Zapomnianym diable Jana Drdy w reżyserii Tadeusza Lisa (1985), Bartosz Czop w 19 południku Juliusza Machulskiego (2003) oraz liczne role w serialach telewizyjnych Boża podszewka, Świat według Kiepskich, Złotopolscy, Odwróceni; widzowie pamiętają go też z ról filmowych, m.in. w Superprodukcji Juliusza Machulskiego (2002), w Zróbmy sobie wnuka Piotra Wereśniaka (2003), Pitbullu Patryka Vegi (2005), w Diable Tomasza Szafrańskiego (2005), Świadku koronnym Jarosława Sypniewskiego (2007), Lekcjach Pana Kuki Dariusza Gajewskiego (2007), w Małej Moskwie[ Waldemara Krzystka (2008) czy w Milionie dolarów Janusza Kondratiuka (2010).

W listopadzie 2010 roku wydał solową płytę z piosenkami Mam prawo… czasami…banalnie… .

Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

źródło: Teatr 6. piętro

Zobacz też

Stanisław Brejdygant
Stanisław Brejdygant
aktor, pisarz, reżyser teatralny
Jacek Mikołajczak
Jacek Mikołajczak
aktor
Iwan Wyrypajew
Iwan Wyrypajew
aktor, dramatopisarz, reżyser
Gizela Bortel
Gizela Bortel
aktorka
Szymon Nowak
Szymon Nowak
aktor
Leszek Malinowski
Leszek Malinowski
aktor