Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Andrzej Grabowski
Andrzej Grabowski
aktor
Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1974). Jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego pokolenia. Posiada wszechstronny dorobek artystyczny, role teatralne, filmowe, telewizyjne oraz role w filmach dubbingowanych.

Pierwszy sukces osiągnął rolą w spektaklu Przepraszam, czy tu biją? Marka Piwowskiego w reżyserii Ryszarda Smożewskiego w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie (1976), za którą otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu SPATiF.

Od wielu lat związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie występował m.in. w spektaklach Brat naszego Boga Karola Wojtyły w reżyserii Krystyny Skuszanki (1980), Irydion Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (1983), Na zachód od Shannon Martina McDonagh’a w reżyserii Katarzyny Deszcz (2001, Nagroda I Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu), Chory z urojenia Molière’a w reżyserii Giovanniego Pampiglione (2002) oraz Zemsta Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego (2004).

Współpracował z Teatrem STU, grając w sztukach Bogusława Schaeffera Scenariusz dla trzech aktorów (1987) i Kwartet dla czterech aktorów (1991) w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (Nagroda XXII Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie i XXVI Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu) oraz Audiencja V, którą sam wyreżyserował (Grand Prix XX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora, Toruń 1986).

W Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego zagrał m.in. role Janosika w Janosiku, czyli na szkle malowanym Ernesta Brylla w reżyserii Henryka Dudy (1977), Petrukia w Poskromieniu złośnicy Williama Shakespeare’a w reżyserii Juliana Visy (1978), a w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie stworzył m.in. kreacje Jaśka w Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy (1991) czy Tybalda de la Jacquiere i Zoto w Rękopisie znalezionym w Saragossie Jana Potockiego w reżyserii Tadeusza Bradeckiego (1992).

Stworzył wiele wybitnych ról filmowych i telewizyjnych. Ma na swoim koncie trzydzieści ról w Teatrze Telewizji, m.in. Kowal w Zapomnianym diable Jana Drdy w reżyserii Tadeusza Lisa (1985), Bartosz Czop w 19 południku Juliusza Machulskiego (2003) oraz liczne role w serialach telewizyjnych Boża podszewka, Świat według Kiepskich, Złotopolscy, Odwróceni; widzowie pamiętają go też z ról filmowych, m.in. w Superprodukcji Juliusza Machulskiego (2002), w Zróbmy sobie wnuka Piotra Wereśniaka (2003), Pitbullu Patryka Vegi (2005), w Diable Tomasza Szafrańskiego (2005), Świadku koronnym Jarosława Sypniewskiego (2007), Lekcjach Pana Kuki Dariusza Gajewskiego (2007), w Małej Moskwie[ Waldemara Krzystka (2008) czy w Milionie dolarów Janusza Kondratiuka (2010).

W listopadzie 2010 roku wydał solową płytę z piosenkami Mam prawo… czasami…banalnie… .

Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

źródło: Teatr 6. piętro