Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Renata Drozd
sopranistka
Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Adeli Winiarskiej-Skrzyneckiej. Dyplom z wyróżnieniem zdobyła w czerwcu 1999 roku. Jeszcze w trakcie studiów brała udział w sesjach koncertowych Musica Moderna (1992-1999).
Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich m.in. u prof. Ingrid Kremling (Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu), prof. Ryszarda Karczykowskiego (AM w Krakowie) oraz prof. Christiana Elssnera (AM w Dreźnie).
Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych, jak choćby I wyróżnienie i nagroda specjalna za Pieśń Zapomnianą na Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie w 1995 r., czy II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Sopranów im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju w 2002 r. (I miejsca nie przyznano).
Debiutowała w 2001 roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku partią Micaeli w operze „Carmen” G. Bizeta.
Od 2002 r. współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie kreuje partię tytułową w „Księżnice Czardasza” E. Kalmana.
Od września 2005 roku jest solistką Teatru Muzycznego w Lublinie, w którym kreuje główne partie operowe i operetkowe, m.in. Silvy Varescu („Księżniczka Czardasza” E. Kalmana), Hanny Glavari („Wesoła Wdówka” Fr. Lehara), Micaeli („Carmen” G. Bizeta).
Koncertuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi w Polsce, najczęściej z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, z którą w 2000 roku odbyła tournee artystyczne w Holandii, Belgii i Luxemburgu z „Requiem” W.A. Mozarta.
Ważne miejsce w jej dorobku artystycznym zajmuje wykonawstwo muzyki oratoryjno-kantatowej. Do najważniejszych imprez kulturalnych, w których wzięła udział można zaliczyć: Koncert Nadzwyczajny z okazji Święta Miasta Kielc dedykowany Papieżowi Janowi Pawłowi II w Bazylice Katedralnej w Kielcach, na którym wykonała „Vesperae solennes de confessore” KV 339 („Nieszpory Uroczyste o Wyznawcy”) – W.A. Mozarta, oraz Koncert inauguracyjny XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej w Kielcach, gdzie w jej wykonaniu można było usłyszeć „Stabat Mater” – G. Rossiniego.
Uczestniczyła wielokrotnie w festiwalach muzycznych, m.in.: Międzynarodowym Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju (dyr. Artur Jaroń), Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego Fun & Classic w Nowym Sączu (dyr. Waldemar Malicki), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Trzebnicy (dyr. Robert Grudzień), Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami” w Paczkowie (dyr. Henryk Romańczyk).
Od marca 2006 r. współpracuje z wybitnym pianistą, wirtuozem Waldemarem Malickim, z którym koncertuje i bierze udział w nagraniach jego autorskiego programu telewizyjnego pt. „Co tu jest grane”. W czerwcu 2006 r. wystąpiła w ramach 43 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2006, na koncercie Debiuty włączając wybrane fragmenty z tego programu.

źródło: http://filharmonialubelska.pl/35-as-drozd_renata.html