Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Adam Bartosz
etnograf
Adam Bartosz, absolwent etnologii i muzeologii, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, jest wybitnym znawcą kultury i historii Romów oraz Żydów. Jego działalność na polu historii i kultury zaowocowała ogromnym wzrostem zainteresowania tą tematyką. Opublikował kilkadziesiąt artykułów o tematyce żydowskiej, a także publikacje książkowe Tarnowskie judaica (1992), Żydowskim szlakiem po Tarnowie (2000, 2002). Za opiekę nad zabytkami żydowskimi wyróżniony przez Ambasadę Izraela w Polsce Dyplomem Uznania za Zasługi dla Ochrony Zabytków Kultury Żydowskiej w Polsce (1998), a przez Ministra Sprawiedliwości Medalem za prace na rzecz resocjalizacji skazanych przez pracę przy zabytkach (2007).

W latach 90. wykładał na letnich seminariach organizowanych przez Oxford Centre of Hebrew and Jewish Studies, gdzie w 1995/96 roku przebywał na półrocznym stypendium ufundowanym przez tę uczelnię.

Wydał kilka książek o Cyganach, m.in. Katalog zbiorów cyganologicznych (2007), My Cyganie/Amen Roma (2008), opublikował kilkadziesiąt artykułów w czasopismach romologicznych w wielu krajach.

Jest aktywnym członkiem stowarzyszeń: sekretarzem Stowarzyszenia Romów w Tarnowie, prezesem Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej (od 1990), inicjatorem i prezesem (2005-2009) Stowarzyszenia Muzeów Małopolskich, prezesem (od 2009) Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego, wiceprezesem oddziału tarnowskiego Towarzystwa Historycznego (od 2009).

Przez 30 lat sprawowania funkcji dyrektora wielodziałowego muzeum zyskał pozycję niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie muzealnictwa, dziejów miasta i regionu, opieki nad zabytkami, kreowania interesujących i wartościowych wydarzeń kulturalnych, artystycznych i promocyjnych, takich jak np. „Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów”, „Romskie Dzieci w Muzeum”, „Dni Pamięci Żydów Galicyjskich”. W 2002 r. otrzymał za realizację Taboru Pamięci wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki w ramach corocznego konkursu ministerialnego Sybilla.

źródło: zmyslysztuki.blogspot.com, 2012

Zobacz też

Andrzej Bieńkowski
Andrzej Bieńkowski
etnograf, malarz, pedagog