Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Joanna Freszel
sopranistka
Studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jadwigi Rappé, stypendystka Ministra Kultury i Sztuki (2010, 2011).

Laureatka wielu konkursów, m.in. im. M. Karłowicza w Krakowie (II miejsce i nagroda specjalna, 2006), im. F. Platówny we Wrocławiu (II nagroda, 2008), im. H. Słonickiej w Suwałkach (I miejsce i nagroda specjalna, 2008), „Belcanto” w Nałęczowie (wyróżnienie, 2008), „Złote Głosy Mazowsza” w Warszawie (wyróżnienie i nagroda specjalna, 2008), im. H. Halskiej we Wrocławiu (II nagroda, 2009), im. K. Szymanowskiego w Łodzi (III nagroda i nagroda specjalna, 2009), II Letniej Akademii Śpiewu w Sopocie–Gdańsku (I nagroda, 2010), im. J. E. J. Reszków w Częstochowie (I nagroda i trzy nagrody specjalne, 2011) oraz konkursu Belvedere w Wiedniu (nagroda specjalna przyznana przez Estońską Operę Narodową, 2011).

Będąc przez 17 lat członkiem chóru „Alla Polacca” przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie wystąpiła m.in. w operach Manru, Cyganeria, Tosca, Turandot, Werther czy w spektaklu zatytułowanym Śpiewnik domowy.

Wraz z chórem „Cappella Corale Varsaviana” nagrywała muzykę do polskich filmów, takich jak Gwiazda Kopernika, Joanna, Jan Paweł II, 1920. Bitwa Warszawska.

W 2009 roku wzięła udział w projekcie „Haydn w Euroregionie Nysa”, podczas którego wykonywała w Polsce i w Czechach partię Hanny z oratorium Pory roku.

W 2010 roku, w ramach Festiwalu „Warszawska Jesień” uczestniczyła w dwu polskich prawykonaniach utworów Sadness Untitled Marco Nokodijevića i Primordia Rerum Oscara Bianchiego. Po sukcesie na festiwalu została zaproszona do Paryża (występ w ramach Festiwalu w Aix-en Provence) i na koncert do Genewy z udziałem Ensemble Contrechaps.

W 2011 roku wystąpiła z recitalem zorganizowanym na zakończenie Roku Chopinowskiego w siedzibie UNESCO w Paryżu.

Została również zaproszona przez European Opera Centre na kurs wokalny w Salonikach, zwieńczony recitalem w sali koncertowej Megaron w Atenach.

W 2011 zadebiutowała jako Muzetta w Cyganerii Pucciniego (Polska), jako Vénus i Phrygienne w Dardanusie Rameau (Irlandia, Wielka Brytania) oraz jako Fiordiligi w Così fan tutte Mozarta (Polska). W tym samym roku koncertowała z orkiestrą Sinfonia Iuventus, biorąc udział w wykonaniu IV Symfonii Mahlera, oraz współpracowała z Kwartetem Śląskim w ramach Festiwalu „Kwartet Śląski i Jego Goście”.

W 2012 roku jako solistka wzięła udział w wykonaniach Requiem Mozarta (wraz z orkiestrą Filharmonii Białostockiej pod dyrekcją J. Maksymiuka) oraz IX Symfonii Beethovena (z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą J. Salwarowskiego).

Koncerty z jej udziałem prowadzili m.in. A. Sapiecha, M. Matelska, M. Kluczyńska, A. Borzym (senior i junior), Ł. Wojakowski, R. Rewakowicz, J. Swoboda, Cz. Grabowski, A. Tamayo, W. Boerman, T. Strugała, J. Kaspszyk, L. Pillot, J. Rogala, K. Dębski, T. Wojciechowski.

W 2006 roku z wyróżnieniem obroniła dyplom mgra inż. Ochrony Środowiska w SGGW w Warszawie.

źródło: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, 2012

Zobacz też

Małgorzata Długosz
Małgorzata Długosz
sopranistka
Joanna Wydorska
Joanna Wydorska
sopranistka
Eliza Kruszczyńska
Eliza Kruszczyńska
sopranistka
Ewa Biegas
Ewa Biegas
sopranistka
Anna Kostrzyńska
Anna Kostrzyńska
harfistka, sopranistka
Iwona Sobotka
Iwona Sobotka
sopranistka