Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Joanna Freszel
sopranistka
Studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jadwigi Rappé, stypendystka Ministra Kultury i Sztuki (2010, 2011).

Laureatka wielu konkursów, m.in. im. M. Karłowicza w Krakowie (II miejsce i nagroda specjalna, 2006), im. F. Platówny we Wrocławiu (II nagroda, 2008), im. H. Słonickiej w Suwałkach (I miejsce i nagroda specjalna, 2008), „Belcanto” w Nałęczowie (wyróżnienie, 2008), „Złote Głosy Mazowsza” w Warszawie (wyróżnienie i nagroda specjalna, 2008), im. H. Halskiej we Wrocławiu (II nagroda, 2009), im. K. Szymanowskiego w Łodzi (III nagroda i nagroda specjalna, 2009), II Letniej Akademii Śpiewu w Sopocie–Gdańsku (I nagroda, 2010), im. J. E. J. Reszków w Częstochowie (I nagroda i trzy nagrody specjalne, 2011) oraz konkursu Belvedere w Wiedniu (nagroda specjalna przyznana przez Estońską Operę Narodową, 2011).

Będąc przez 17 lat członkiem chóru „Alla Polacca” przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie wystąpiła m.in. w operach Manru, Cyganeria, Tosca, Turandot, Werther czy w spektaklu zatytułowanym Śpiewnik domowy.

Wraz z chórem „Cappella Corale Varsaviana” nagrywała muzykę do polskich filmów, takich jak Gwiazda Kopernika, Joanna, Jan Paweł II, 1920. Bitwa Warszawska.

W 2009 roku wzięła udział w projekcie „Haydn w Euroregionie Nysa”, podczas którego wykonywała w Polsce i w Czechach partię Hanny z oratorium Pory roku.

W 2010 roku, w ramach Festiwalu „Warszawska Jesień” uczestniczyła w dwu polskich prawykonaniach utworów Sadness Untitled Marco Nokodijevića i Primordia Rerum Oscara Bianchiego. Po sukcesie na festiwalu została zaproszona do Paryża (występ w ramach Festiwalu w Aix-en Provence) i na koncert do Genewy z udziałem Ensemble Contrechaps.

W 2011 roku wystąpiła z recitalem zorganizowanym na zakończenie Roku Chopinowskiego w siedzibie UNESCO w Paryżu.

Została również zaproszona przez European Opera Centre na kurs wokalny w Salonikach, zwieńczony recitalem w sali koncertowej Megaron w Atenach.

W 2011 zadebiutowała jako Muzetta w Cyganerii Pucciniego (Polska), jako Vénus i Phrygienne w Dardanusie Rameau (Irlandia, Wielka Brytania) oraz jako Fiordiligi w Così fan tutte Mozarta (Polska). W tym samym roku koncertowała z orkiestrą Sinfonia Iuventus, biorąc udział w wykonaniu IV Symfonii Mahlera, oraz współpracowała z Kwartetem Śląskim w ramach Festiwalu „Kwartet Śląski i Jego Goście”.

W 2012 roku jako solistka wzięła udział w wykonaniach Requiem Mozarta (wraz z orkiestrą Filharmonii Białostockiej pod dyrekcją J. Maksymiuka) oraz IX Symfonii Beethovena (z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą J. Salwarowskiego).

Koncerty z jej udziałem prowadzili m.in. A. Sapiecha, M. Matelska, M. Kluczyńska, A. Borzym (senior i junior), Ł. Wojakowski, R. Rewakowicz, J. Swoboda, Cz. Grabowski, A. Tamayo, W. Boerman, T. Strugała, J. Kaspszyk, L. Pillot, J. Rogala, K. Dębski, T. Wojciechowski.

W 2006 roku z wyróżnieniem obroniła dyplom mgra inż. Ochrony Środowiska w SGGW w Warszawie.

źródło: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, 2012

Zobacz też

Jolanta Kaufman
Jolanta Kaufman
sopranistka
Julita Mirosławska
Julita Mirosławska
sopranistka
Izabella Jaszczułt-Kraszewska
Izabella Jaszczułt-Kraszewska
sopranistka
Ewa Iżykowska
Ewa Iżykowska
aktorka, sopranistka
Helena Juntunen
Helena Juntunen
sopranistka
Katarzyna Trylnik
Katarzyna Trylnik
sopranistka