Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Maciej Zaremba Bielawski
publicysta, reporter
(rocznik 1951) Emigrował do Szwecji w 1969 roku. Roznosił przesyłki, był salowym w szpitalu, operatorem dźwigu na budowie. Studiował historię idei. Jego dziennikarstwo zaczęło się od „Solidarności” – w 1981 roku wrócił do Polski z zamówieniami od kilku redakcji. W stanie wojennym jako kierowca ciężarówki przyjeżdżał z pomocą, a przy okazji zbierał materiały, które publikował w Szwecji pod pseudonimem Zaremba.
Dziś jest wybitnym publicystą i reporterem największego szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”. W 1997 roku nagłośnił sprawę przymusowych sterylizacji, które państwo szwedzkie przeprowadziło w latach 1935-1976 na tysiącach „niepożądanych” obywateli. Skutkiem tych tekstów było wypłacenie ofiarom przymusowych sterylizacji ponad 250 mln koron odszkodowania. Jego publikacje wywołały burzliwą debatę na temat podobnych procederów także w innych krajach skandynawskich, Szwajcarii, USA. Można o tym przeczytać w jego książce „Higieniści. Z dziejów eugeniki” (wyd. Czarne, 2011).
Za swe artykuły otrzymał wiele nagród, m.in. kilkakrotnie Nagrodę Akademii Szwedzkiej, Wielką Nagrodę Dziennikarską (za cykl reportaży „Polski hydraulik...” – po polsku: 2008, wyd. Czarne i edycja rozszerzona 2013, wyd. Agora), a po reportażach o szwedzkich lasach (po polsku „Leśna mafia”, wyd. Agora, 2014) gazeta „Land” w plebiscycie wybrała go „Królem Lasu”.
Najstarszy w Szwecji Wydział Prawa Uniwersytetu w Lund przyznał mu tytuł doktora honoris causa.
Członek Polskiego PEN Clubu.
Jest mężem Agnety Pleijel, znanej (także w Polsce) szwedzkiej pisarki, z którą przekładał na język szwedzki poezję Zbigniewa Herberta.

Zobacz też

Jerzy S. Majewski
Jerzy S. Majewski
dziennikarz, historyk sztuki, publicysta
Szczepan Twardoch
Szczepan Twardoch
pisarz, publicysta
Bohdan Woronowicz
Bohdan Woronowicz
publicysta
Stefan Frankiewicz
Stefan Frankiewicz
historyk, publicysta
Adam Hollanek
Adam Hollanek
pisarz, publicysta
Magdalena Środa
Magdalena Środa
etyk, filozofka, publicystka