Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Janusz Grabiański (1929 - 1976)
ilustrator
Studia: od 1950 roku w ASP w Krakowie, dwa lata później przeniósł się do Warszawy, dyplom: w pracowni prof. Jana Marcina Szancera w 1955. Po ukończeniu studiów był zasypywany zamówieniami na okładki do książek literackich, projektował również plakaty i znaczki pocztowe. Główny nurt jego twórczości stanowiły ilustracje do książek dla dzieci i młodzieży. Współpracował z wieloma wydawcami polskimi i zagranicznymi, zwłaszcza austriackimi.

Zilustrował ponad 100 książek z klasyki polskiej i obcej, m.in. Wiersze o kotach T.S. Eliota, O krasnoludkach i sierotce Marysi M. Konopnickiej (książka wpisana na Listę Honorową H.Ch. Andersena za ilustracje, 1976), Cudowną podróż S.Lagerlof, Bajki Ch. Perrault, Przygody Tomka Sawyera M.Twaina. Należał do ilustratorów znanych i podziwianych na świecie. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce, Austrii, Szwajcarii i Niemczech.

Stworzone przez niego dzieła stanowiły kwintesencję tego, co odbiorca – dziecięcy czy dorosły – rozumie przez pojęcie „ilustracja”. Mistrzowskim pociągnięciem pędzla potrafił wyczarować bohaterów książki – czy to ludzi, czy zwierzęta – podkreślić ich cechy charakterystyczne i dodać im urody. Lekkie, barwne, akwarelowe muśnięcia farby potęgują wrażenie ruchu, jakby ponaglają zwierzęta do skoku. Ilustracje artysty z jednej strony podążają za treścią literackiego pierwowzoru, z drugiej zaś – stanowią świetnie skomponowane i perfekcyjnie namalowane dzieła sztuki.

Nagrody:
m.in. Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci (1958), Brązowy medal na IBA w Lipsku (1959), nagrody w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku za opracowanie graficzne książek: Rudzia J. Wernerowej (NK 1959), Kot w butach H. Januszewskiej i W szkole i w domu S. Aleksandrzaka i J. Rytlowej (WSiP 1970) oraz wyróżnienie za Wiersze dla Kaji J. Kulmowej (Ruch). W 1973 roku wyróżniony przez dzieci Orderem Uśmiechu.

źródło: Galeria Grafiki i Plakatu