Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Janusz Grabiański (1929 - 1976)
ilustrator
Studia: od 1950 roku w ASP w Krakowie, dwa lata później przeniósł się do Warszawy, dyplom: w pracowni prof. Jana Marcina Szancera w 1955. Po ukończeniu studiów był zasypywany zamówieniami na okładki do książek literackich, projektował również plakaty i znaczki pocztowe. Główny nurt jego twórczości stanowiły ilustracje do książek dla dzieci i młodzieży. Współpracował z wieloma wydawcami polskimi i zagranicznymi, zwłaszcza austriackimi.

Zilustrował ponad 100 książek z klasyki polskiej i obcej, m.in. Wiersze o kotach T.S. Eliota, O krasnoludkach i sierotce Marysi M. Konopnickiej (książka wpisana na Listę Honorową H.Ch. Andersena za ilustracje, 1976), Cudowną podróż S.Lagerlof, Bajki Ch. Perrault, Przygody Tomka Sawyera M.Twaina. Należał do ilustratorów znanych i podziwianych na świecie. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce, Austrii, Szwajcarii i Niemczech.

Stworzone przez niego dzieła stanowiły kwintesencję tego, co odbiorca – dziecięcy czy dorosły – rozumie przez pojęcie „ilustracja”. Mistrzowskim pociągnięciem pędzla potrafił wyczarować bohaterów książki – czy to ludzi, czy zwierzęta – podkreślić ich cechy charakterystyczne i dodać im urody. Lekkie, barwne, akwarelowe muśnięcia farby potęgują wrażenie ruchu, jakby ponaglają zwierzęta do skoku. Ilustracje artysty z jednej strony podążają za treścią literackiego pierwowzoru, z drugiej zaś – stanowią świetnie skomponowane i perfekcyjnie namalowane dzieła sztuki.

Nagrody:
m.in. Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci (1958), Brązowy medal na IBA w Lipsku (1959), nagrody w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku za opracowanie graficzne książek: Rudzia J. Wernerowej (NK 1959), Kot w butach H. Januszewskiej i W szkole i w domu S. Aleksandrzaka i J. Rytlowej (WSiP 1970) oraz wyróżnienie za Wiersze dla Kaji J. Kulmowej (Ruch). W 1973 roku wyróżniony przez dzieci Orderem Uśmiechu.

źródło: Galeria Grafiki i Plakatu

Zobacz też

Mieczysław Wasilewski
Mieczysław Wasilewski
grafik, ilustrator, projektant graficzny, rysownik, twórca plakatów
Anita Jędrzejewska
Anita Jędrzejewska
fotografka, ilustratorka
Grzegorz Kwiecień
Grzegorz Kwiecień
ilustrator, malarz, rysownik
Zofia Stryjeńska
Zofia Stryjeńska
graficzka, ilustratorka, malarka, scenografka
Igor Chołda [Aqualoopa]
Igor Chołda [Aqualoopa]
animator, ilustrator, projektant
 OTECKI
OTECKI
grafik, ilustrator