Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Tomasz Bugaj
dyrygent
Kierownik Katedry Dyrygentury na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1997–2007 był profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, kierując tam także Katedrą Dyrygentury Symfoniczno-Operowej. Do roku 2005 piastował funkcję Dyrektora Artystycznego i Głównego Dyrygenta Filharmonii Krakowskiej (od 1998), a w latach 2006–2008 był Dyrektorem Muzycznym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Jest jednym z czołowych przedstawicieli powojennej generacji dyrygentów polskich. Urodził się w 1950 roku w Kłomnicach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta i Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Częstochowie. Studiował dyrygenturę (1969–1974) u profesora Stanisława Wisłockiego w warszawskiej Akademii Muzycznej oraz muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim (1969–1972).

Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, gdzie awansował po kolei ze stanowiska asystenta dyrygenta (m.in. Kazimierza Korda, Jerzego Maksymiuka, Jurgena Jurgensa) na dyrygenta i wreszcie na dyrektora muzycznego tejże opery. Z Warszawską Operą Kameralną odbył liczne tournée po Europie i Stanach Zjednoczonych, prowadząc spektakle oper Haydna, Pergolesiego, Cimarosy, Paisiella, Telemanna, Händla, Rossiniego i Donizettiego, specjalizując się przede wszystkim w dziełach Mozarta.

Przełomem w karierze Tomasza Bugaja była pierwsza nagroda uzyskana na Międzynarodowym Konkursie w Bristolu w 1978 roku. Dzięki temu sukcesowi artysta przez kilka następnych sezonów występował z Bournemouth Symphony Orchestra i Bournemouth Sinfonietta oraz nawiązał kontakty z wieloma wiodącymi zespołami brytyjskimi, m.in. z orkiestrami: London Philharmonic, Royal Scottish National, Royal Liverpool Philharmonic, BBC Philharmonic, BBC Scottish Symphony, BBC Welsh, Scottish Chamber i Ulster Orchestra.

W Polsce Tomasz Bugaj był dyrektorem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (1980–1984), Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi (1987–1990) oraz regularnym gościem wiodących orkiestr polskich: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonii Varsovii i Polskiej Orkiestry Kameralnej.
Artysta był równie aktywny na polu operowym, współpracując z teatrami z Łodzi, Poznania i Gdańska, a za granicą – z Akwizgranu, Leeds (Opera North), Bilbao i Pampeluny.

W Niemczech Tomasz Bugaj dyrygował orkiestrami w następujących miastach: Akwizgran, Berlin, Bochum, Duisburg, Essen, Hagen, Flensburg, Herford (Nordwestdeutche Philharmonie), Gelsenkirchen, Karlsruhe, Mannheim, Monachium (Münchener Rundfunk Orchester), Stuttgart, Saarbrücken, Weimar i Wiesbaden.

Tomasz Bugaj wielokrotnie dyrygował orkiestrą Mozarteum z Salzburga, zespołami z Bergen (Norwegia) i Turku (Finlandia), a także RTL Luxembourg, Orquesta Nacional de España (Madryt), Orquesta Sinfonica de Gran Canaria, Orquesta Sinfónica de Bilbao, National Chamber Orchestra w Waszyngtonie, Orchestra of the RTÉ w Dublinie, Orchestra Sinfónica de Chile, Orchestra Sinfonica Siciliana w Palermo, Filharmonią Słowacką w Bratysławie, Rosyjską Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Moskwie i wieloma, wieloma innymi.

Artysta gościł w najsłynniejszych salach koncertowych świata, by wymienić tylko najważniejsze z nich: Filharmonię Berlińską i berliński Schauspielhaus, Grieghallen w Bergen, Alte Oper we Frankfurcie, Herkulessaal w Monachium, Liederhalle w Stuttgarcie, Royal Festival Hall i Barbican Hall w Londynie, Teatro la Fenice w Wenecji, Großes Festspielhaus w Salzburgu i Wielką Salę Konserwatorium Moskiewskiego.

Tomasz Bugaj brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach, takich jak: Festival de Asturias, Bath Intemational Festival of Music and Arts, Berliner Festwochen, Festspillene i Bergen, Carinthischer Sommer, Cheltenham International Festival of Music, Istanbul International Festival, ponadto we włoskich festiwalach w Lukce, Mediolanie, Ravello i Taorminie, a w Polsce – we wrocławskim Wratislavia Cantans oraz częstochowskim Gaude Mater.

Tomasz Bugaj zapraszany był do udziału w wielu konkursach wokalnych, m.in.: w Pampelunie, Bilbao i Warszawie, gdzie dyrygował podczas końcowych przesłuchań i koncertów laureatów oraz uczestniczył w obradach jury.
Nagrywał dla takich wytwórni, jak: Orpheo, Polskie Nagrania, Yedang (Korea Płd.), Musiques Suisses oraz dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych (Polskie Radio, TVP, Westdeutscher Rundfunk, Bayerischer Rundfunk i BBC).

Biuro Koncertowe UMFC 2012

Zobacz też

Valery Gergiew
Valery Gergiew
dyrygent
Michel Corboz
Michel Corboz
dyrygent
Petr Eben
Petr Eben
dyrygent, kompozytor, organista
Maciej Sztor
Maciej Sztor
dyrygent
Zbigniew Szablewski
Zbigniew Szablewski
dyrygent
Katarzyna Kalisz-Kędziorek
Katarzyna Kalisz-Kędziorek
dyrygentka, organistka, sopranistka