Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Janusz R. Nowicki
Janusz R. Nowicki
aktor
Absolwent warszawskiej PWST z 1966 roku. W latach 1966-1967 związany był z gdańskim Teatrem Wybrzeże, na deskach którego zagrał między innymi Jonatana w „O mój tato” (A. Kopit, reż. P. Paradowski) i Zaliwskiego w „Nocy listopadowej” (S. Wyspiański, reż. K. Braun). Od 1967 do 1969 roku należał do zespołu Teatru Ludowego Kraków Nowa-Huta, w którym zagrał m.in. Onego w „Mężu i żonie” (A. Fredro, reż. I. Babel) i Nelsa w „Czerwonych pantofelkach” (Ch. H. Andersen, reż. J. Sopoćko). Z Teatrem Ludowym związany był potem jeszcze dwukrotnie: w latach 1974-1976 (zagrał m.in. Don Ricardo w „Zielonym Gilu” T. de Moliny w reż. R. Filipskiego oraz Bunia w „Gościach z Hotelu Du Parc” K. Obidniaka w reż. M. Krygiera) oraz w latach 1979-1983 ( zagrał m.in. Kosakowskiego w „Księdzu Marku” J. Słowackiego w reż. A. Bednarza oraz Schielkego w „Rozmowach z katem” K. Moczarskiego w reż. J. Budkiewicza). W latach 1969-1973 związany był z krakowskim Teatrem Rozmaitości, na deskach którego zagrał min Hajmona w „Antygonie” (Sofokles, reż. R. Smożewski), Andresa w „Komu bije dzwon” (E. Hemingway, reż. J. Goliński) i Cezarego w „Przedwiośniu” (S. Żeromski, reż. J. Wyszomirski). Od 1973 do 1974 roku był aktorem Teatru Bagatela w Krakowie, w którym zagrał m.in. w spektaklach Mieczysława Górkiewicza: Johna Wheelera w „Bezsenności” (L. Fletcher) i Ernesto Romę w „Karierze Artura Ui” (B. Brecht). Na lata 1976-1979 związał swoje zawodowe życie z kieleckim Teatrem im. Żeromskiego, na deskach którego zagrał m.in. Klaudiusza w „Hamlecie” (W. Shakespeare, reż. W. Ulewicz), Joe w „ Zabawie jak nigdy” (W. Saroyan, reż. J. Budkiewicz) i Michaja Gruja w „Największej świętości” (I. Druce, reż. J. Budkiewicz). W latach 1983-1986 był aktorem Teatru im. Słowackiego w Krakowie, w którym zagrał m.in. w spektaklach Mikołaja Grabowskiego: Symeona w „Irydionie” (Z. Krasiński) i Igora Markuszewa w „Zanim się przerwie srebrny sznur” (A. Kazancew). Od 1986 roku jest aktorem warszawskiego Teatru Współczesnego, na deskach którego zagrał m.in. Kardynała Cibo w „Lorenzaccio” (A. de Musset, reż. K. Zaleski), Grzegorza Orłowa w „Semiramidzie” (M. Wojtyszko, reż. E. Axer), Ojca w „Udając ofiarę” (W. i O. Presniakow, reż. M. Englert) oraz Waltera Rosena w „Tereminie” (P. Zelenka, reż. A. Tyszkiewicz).
Grał gościnnie także w innych teatrach, między innymi w warszawskich: Teatrze Dramatycznym (Rozum w „Magii grzechu” P. de la Barca Calderona w reż. T. Słobodzianka) oraz Rozmaitości (Dyrektor teatru w „Jowisz i zwierzęta” J. de la Fontaine’a w reż. J. Łagodzińskiego).
Ma na swoim koncie również liczne role w Teatrze Telewizji, między innymi Pułkownika Kottwitza w „Księciu Homburgu” (H. von Kleist, reż. K. Lang), Miedwiediewa w „Na dnie” (M. Gorki, reż. G. Holoubek) i Regisa w „Carze Mikołaju” (T. Słobodzianek, reż. autor).
Grał również w filmach (m.in. „Opowiadaniu wariackim” Pawła Trzaski, „Graczach” Ryszarda Bugajskiego oraz „Tam i z powrotem” Wojciecha Wójcika) i w serialach telewizyjnych (m.in. „Marszałku Piłsudskim”, „Bożej podszewce II” i „Fałszerzach. Powrocie Sfory”).
Na X Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form otrzymał I Nagrodę jury w kategorii monodramów i II Nagrodę Publiczności za rolę w monodramie „Champion” Stanisława Radłowskiego w reżyserii Jacka Stramy w Teatrze „Eref 66” w Krakowie (Szczecin, 1975). W 1977 roku otrzymał Dziką Różę - nagrodę dla najpopularniejszego aktora sezonu w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. Rola Seraskiera Bangi Tefauna w „Onych” S. I. Witkiewicza w reżyserii Rudolfa Zioły w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie została doceniona Nagrodą Główną na XXVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (Kalisz, 1986). W 2007 roku na VII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie otrzymał nagrodę aktorską za rolę drugoplanową za role: Profesora w słuchowisku „Hiena cmentarna” Roberta Louisa Stevensona w reżyserii Jana Warenycii i rolę Japy w słuchowisku „Witaj w tej krainie” według prozy Marka Nowakowskiego w reżyserii Pawła Łysaka.
W Laboratorium Dramatu grał rolę Ojca w „Koronacji” Marka Modzelewskiego w reżyserii Łukasza Kosa i czytał rolę Prokuratora w „Dulle Griet” Stanisława Grochowiaka w reżyserii Giovannego Castellanos Cabarique.
źródło: www.tat.pl

Zobacz też

Grzegorz Warchoł
Grzegorz Warchoł
aktor, reżyser
Piotr Duda
Piotr Duda
aktor
Robert Jarociński
Robert Jarociński
aktor
Olga Borys
Olga Borys
aktorka
Olaf Lubaszenko
Olaf Lubaszenko
aktor, reżyser
Katarzyna Łaniewska
Katarzyna Łaniewska
aktorka

Wiadomości

"Ludzie i anioły" - 22 marca - dwusetny (!) spektakl we Współczesnym
W wersji oryginalnej sztuka Wiktora Szenderowicza nosi tytuł Dwa angieła , czetyrie czełowieka. Jeśli trzymać się terminologii "cyfrowej", to 22.03.2016 spektakl w Teatrz...
Anioł, kurde, nie ma lekko!
No bo tak: od zarania świata ludziska plenią się (zgodnie z boską dyrektywą: „idźcie i rozmnażajcie się”) bez opamiętania. Ogarnąć toto, zewidencjonować całe to tałata...