Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Rozwój bibliotek
Biblioteki są instytucjami kultury. Chcemy je wspierać, ponieważ mają duży potencjał społeczny i kulturotwórczy.
Biuro Kultury widząc duże możliwości warszawskich bibliotek zainaugurowało rozmowę na temat ich funkcji i roli, oferty, przestrzeni i wizerunku, kompetencji i zadań bibliotekarzy, relacji z użytkownikami oraz sposobów komunikacji i wykorzystania nowych technologii.
Program rozwoju bibliotek powstawał partycypacyjnie, z udziałem przedstawicieli wszystkich środowisk skupionych wokół tych instytucji. Wspólnie zastanawialiśmy się nad sposobami wdrożenia rekomendacji, które opracował zespół ekspertów.
Nasze działania skierowane są do mieszkańców, którym oferujemy wyższy standard usług bibliotecznych oraz do samych bibliotekarzy, którym chcemy zapewnić lepsze warunki pracy. Ma to służyć budowie rozpoznawalnej marki warszawskiej biblioteki publicznej, która jest chętnie odwiedzana przez warszawiaków.

W 2016 roku rozpoczął pracę zespół ekspertów, który miał za zadanie zdiagnozowanie sytuacji w bibliotekach publicznych Warszawy i sformułowanie rekomendacji. Eksperci opracowali dokument „Biblioteki publiczne m.st. Warszawy. Diagnoza i rekomendowane zmiany” (pod red. Andrzeja Ociepy, dr. Weroniki Parfianowicz-Vertun, dr. Romana Chymkowskiego). Program rozwoju bibliotek opiera się także na podstawie „Planu wykonawczego rozwoju bibliotek m. st. Warszawy” (FRSI, Fundacja Kultury).

Rok 2017 upłynął pod znakiem warsztatów i konsultacji, które poprowadziły Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacja Kultury Dialogu.
Jedną z głównych rekomendacji do programu było ujednolicenie systemu wynagradzania pracowników w bibliotekach całego miasta. W 2017 roku przeprowadziliśmy wartościowanie stanowisk i wyrównanie płac w stosunku do stawek rynkowych, co pozwoliło znacząco podnieść średnie wynagrodzenie bibliotekarzy.

Rok 2018 to czas prac nad I etapem budowy Centralnego Katalogu, który umożliwi przeszukiwanie wszystkich zasobów warszawskich bibliotek on-line.
W 2018 rozpoczęliśmy także wdrażanie nowego, ujednoliconego systemu identyfikacji wizualnej. Pierwszym etapie jest oznaczenie bibliotek wspólnym zewnętrznym oznakowaniem. Rok 2019 to czas na zmiany we wnętrzach bibliotek.

Aktualności

15 listopada
„Literacka Stolica” we wzorcowej bibliotece
17 listopada w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy odbędzie się spotkanie bloge...
2 października
Zmieniamy biblioteki: Bibliotekarze
W 2017 roku istotne zmiany zaszły w wynagrodzeniach bibliotekarzy. Analizy doprowadziły do zrówna...
28 września
Zmieniamy biblioteki: centralny katalog i wspólna karta biblioteczna
Do końca bieżącego roku zakończy się pierwszy etap konstruowania Centralnego Katalogu, będące...
27 września
Zmieniamy biblioteki: nowa identyfikacja wizualna
Do końca roku wszystkie warszawskie biblioteki staną się bardziej widoczne – zyskają wspólne ...
21 lutego
Program rozwoju bibliotek – podsumowanie i plany na 2018 rok
W 2017 roku Biuro Kultury przyjęło dwa dokumenty dotyczące rozwoju warszawskich bibliotek publicz...
1 2 3