Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Program rozwoju bibliotek
Biblioteki są instytucjami kultury. Chcemy je wspierać, ponieważ mają duży potencjał społeczny i kulturotwórczy. Mogą być centrum aktywności lokalnej, miejscem konsultacji społecznych, spotkań z mieszkańcami, punktem aktywizacji mieszkańców, miejscem opieki i pracy z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem, a także nowym miejscem do pracy.

Zaprosiliśmy do współpracy ekspertów, którzy przygotowali rekomendacje w oparciu o badanie - jak widzą biblioteki ich dzisiejsi użytkownicy. W grupie eksperckiej znaleźli się: Andrzej Ociepa – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, dr Weronika Parfianowicz-Vertun – Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Roman Chymkowski – Pracownia Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Przyglądając się działaniu bibliotek rodzą się pytania: co można zmienić, co jest dobre, a nad czym warto popracować?`

Tak rozpoczęła się rozmowa wokół warszawskich bibliotek: na temat ich funkcji i roli, oferty, przestrzeni i wizerunku, kompetencji i zadań bibliotekarzy, relacji z użytkownikami oraz sposobów komunikacji i wykorzystania nowych technologii. Będziemy się wspólnie zastanawiać, w jaki sposób można wprowadzić rekomendacje zawarte w raporcie ekspertów.

Do wypracowania wspólnej wizji bibliotek przyszłości zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich środowisk skupionych wokół warszawskich bibliotek. Program będzie tworzony partycypacyjnie, na bazie wiedzy i doświadczenia bibliotekarzy, z udziałem radnych i urzędników, a także lokalnych aktywistów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Aktualności

14 lipca 2017
Wartościowanie stanowisk pracy w warszawskich bibliotekach – szukamy wykonawcy
M.st. Warszawa poszukuje wykonawcy na weryfikację opisanych stanowisk pracy oraz zwartościowanie s...
13 czerwca 2017
Rozmawiamy o bibliotekach - podsumowanie konsultacji
Biuro Kultury we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacją Kult...
24 maja 2017
Warsztaty konsultacyjne o bibliotekach
Zapraszamy lokalnych aktywistów, organizacje pozarządowe na otwarte spotkania konsultacyjne dotycz...
18 maja 2017
O bibliotekach na Warszawskich Targach Książki
W ramach EduAkcji dla bibliotek Biuro Kultury zaprezentowało założenia i cele programu rozwoju wa...
9 maja 2017
Program rozwoju bibliotek - warsztaty i konsultacje
Przez najbliższe dwa miesiące (maj, czerwiec) będziemy rozmawiać o bibliotekach podczas warsztat...
1 2